Víte, že někteří pavouci loví ve smečkách, aby ulovili kořist?

Přidat na Seznam.cz

Většina pavouků není příliš přátelská. Ve skutečnosti mohou být vůči sobě teritoriální a agresivní. Existuje však několik druhů, které jsou společenské. Žijí v obrovských koloniích, staví velké společné sítě, vychovávají potomstvo a loví společně.

Pavouci žijící v koloniích

Například pavouci Anelosimus eximius z Francouzské Guayany jsou velcí méně než čtvrt centimetru. Žijí v koloniích čítajících několik tisíc pavouků v hnízdech, která mohou být široká i více než 20 metrů, píše web TreeHugger. Pavouci spolupracují při stavbě a opravách svých sítí.

Spolupracují však také při chytání a pojídání kořisti. Když jim něco spadne do sítě, koordinují své pohyby a pracují jako smečka, aby chytili kořist, která může být několikasetkrát větší než kořist jednotlivého pavouka. Z 50 000 známých druhů pavouků takto spolupracují jen asi dvě desítky.

Pochopení synchronizace

Pro svou práci vědci použili jak terénní výzkum, tak modelování, aby zjistili, co tyto synchronizované pohyby způsobuje. Protože chtěli být schopni vyvolat kolektivní lovecké chování u pavouků Anelosimus eximius, inženýr pracující na projektu navrhl vibrační zařízení, které jim umožnilo pavouky opakovaně stimulovat. Analyzovali rozhodnutí pavouka pohybovat se na základě intenzity vibrací vydávaných kořistí a ostatními pohybujícími se pavouky.

Vědci dospěli k závěru, že neexistuje žádný vůdce, který by koordinoval pohyb a činnost ostatních pavouků. Místo toho každý pavouk reaguje na množství vibrací od kořisti v porovnání s vibracemi od ostatních pavouků, aby se rozhodl, kdy se zastaví a kdy se bude pohybovat.

Zdroj: treehugger.com