Proč byste měli uvažovat o kurkumě jako o doplňku stravy pro vaše pejsky

Přidat na Seznam.cz

Pokud máte rádi kari, rozhodně jste již slyšeli o koření jménem kurkuma. Indické koření známé díky své žluté barvě se používá nejen v kuchyni k tvorbě výborných jídel, ale také na léčbu kožních a zažívacích problémů. Má skvělé účinky pro lidi, ale i pro psy. Říká časopis AnimalWelness.

Výhody podávání tohoto doplňku

Kurkuma se doporučuje na zmírnění chronických zánětů u lidí a psů, může pomoci s problémy s pohyblivostí spojenými se stárnutím nebo nemocemi, říká studie. Podle lékařského ředitele Arizonského centra integrální medicíny doktora Randy J. Horwitze je kurkuma „jedním z nejúčinnějších dostupných přírodních protizánětlivých prostředků“. 

Toto koření může také pomáhat při úzkosti a senilitě, a dokonce může mít pozitivní vliv na některé druhy rakoviny. Výzkum benefitů kurkumy je ještě v základech, ale podle jedné studie zabývající se účinkem kořene kurkumy a listu rozmarýnu na růst psích nádorových buněk lze usoudit, že tyto látky mají schopnost zabíjet určité nádorové buňky. 

Jaké je doporučené dávkování

Při podávání kurkumy psům musíme dbát na doporučené dávkování. Pokud bychom to nedodržovali mohli bychom pejskům přivodit problémy se žlučníkem, závratě, modřiny nebo nevolnost. Nedoporučuje se podávat kurkuma psům, kteří měli v minulosti problémy s výskytem žlučových kamenů a s krvácivými poruchami. Rozhodně je potřeba se poradit s veterinářem, než se rozhodnete vašemu pejskovy tento doplněk dávat. 

Nejlépe se vyplatí kurkumu podávat v prášku, můžete ho rozmíchat do pasty s trochou vody nebo oleje, suché granule nejdříve navlhčete a pak přidejte prášek. Doporučujeme přidávat kurkumu až třikrát denně. Je lepší začít s jednou nebo dvěma menšími dávkami a poté pomalu zvyšovat, až si budete jisti, že je váš pes toleruje. 

1–5 kg: 0,3-0,6 g

5–10 kg: 0,6-1,2 g

10–25 kg: 1,2- 4,9 g

25-50 kg: 5-10 g

Více než 50 kg: 10 g

Je potřebné udělat více studií, ale již teď jsme schopni říct, že koření kurkuma je skvělým doplňkem stravy pro psy. Poraďte se se svým veterinářem, zdali je to vhodné pro vašeho psa, obzvlášť jestli je starší nebo má problémy s pohybem, nebo se léčí s rakovinou. 

Zdroj: AnimalWelness, GrandmaLucy’s, YouTube