Léčba kočkou: Felinoterapii využívají i astronauti NASA

Přidat na Seznam.cz

Vědci po celém světě zkoumají léčivé účinky kontaktu se zvířaty a právě kočkám je pro praktičnost výzkumů věnována velká pozornost. S úspěchem je léčení s pomocí koček, odborně zvané felinoterapie, využíváno napříč zeměmi i diagnózami. S jakými obtížemi dokážou kočky pomoci?

Vysoký krevní tlak a srdeční tep

Kočičí vrnění má nízkou frekvenci 25 Hz, která je velice prospěšná pro lidské zdraví. Zpomaluje činnost mozkových vln, což vede k pomalejšímu a hlubšímu dechu a nižšímu srdečnímu rytmu. Naladěním se na kočičí frekvenci tak časem dochází k celkovému zklidnění organismu včetně snížení krevního tlaku.

Roztěkaná mysl

Kočičí vrnění je léčivé a uklidňující. Frekvenčně je podobné vlnám théta, které prochází mozkem například při meditaci či hluboké relaxaci. Dělá-li vám potíž se do uvolněného meditačního stavu dostat, nebo v něm dokonce vydržet, zaposlouchejte se do kočičího vrnění a budete z něj mít stejné přínosy.

Astronauti NASA využívají speciální vibrační pásky napodobující kočičí vrnění, aby se při vesmírných misích udrželi v psychické pohodě a předešli řídnutí kostí způsobenému pobytem ve vesmíru.

Chladné končetiny

Mnoho lidí trápí chladné končetiny, které se ne a ne zahřát. Nejúčinnějším zahřívadlem je chlupatá kočka, která navíc krásně přilne k povrchu těla. Dokáže vás prohřát daleko lépe než různé nahřívací polštářky, protože hřeje stále stejně intenzivně.

Vysoká glykémie

Hladina krevního cukru (glykémie) může být vysoká, pokud jsme ve stresu a nepohodě. Vyrovnanost a klid jsou základem funkčního metabolismu, který zajišťuje odbourávání krevního cukru. Právě kontakt s kočkami vede k dosažení vnitřní pohody, a tělo se tak může nerušeně soustředit na metabolické pochody.

Deprese a úzkosti

Klinická deprese je závažné onemocnění, které vychází z vnitřních predispozic i nepřízně vnějších okolností. Dostat se ze stavu letargie je těžký úkol, který spousta pacientů bez pomoci nezvládne. Úzkost je vnitřní napětí, které je vyvoláno i sebemenšími spouštěči a mnohdy přetrvává dlouho. Oba tyto stavy jdou zmírnit nebo alespoň zkrátit kontaktem s kočkou. Jak na to? Stačí se odpoutat od svých problémů a pocitů a plně se naladit na kočičí klid a harmonii – brzy zjistíte, že ve světě je vlastně vše v pořádku. S novou perspektivou se pak můžete vrátit zpět do svého těla a pracovat na sobě s větším nadhledem.

Felinoterapie jako účinný pomocník v nemocnicích

Léčba zvířaty (animoterapie) je dnes již běžně používaná technika, která se opakovaně osvědčuje u fyzických i psychických poruch. Zvířata jsou součástí nemocničních procedur a existují i mnohé instituce, které nabízí tuto službu privátně.

Felinoterapie je jednou z nejpopulárnějších forem animoterapie. Kočky jsou drobné, mírumilovné a hlavně chlupaté, což z nich dělá ideální kandidáty pro tento směr alternativní léčby.

Mnohé chovné stanice po celém světě se zabývají právě chovem koček vhodných pro felinoterapii a podrobují kočky od malička důkladnému výcviku. Certifikované kočky pak mohou pomáhat pacientům v nemocnicích, a to i těm zvláště rizikovým – seniorům v léčebnách dlouhodobě nemocných, onkologickým pacientům, včetně těch dětských, a psychicky nemocným jedincům.

Kočičí svět nabízí spoustu možností i lidem. Stačí se ke kočkám chovat s respektem a s láskou a za odměnu je pak budete moci využívat i pro své léčebné účely. Aneb jak řekl Leonardo da Vinci: „I ta nejmenší kočka je mistrovské dílo.“

Zdroj: friendsanimals, bbc, consciouscat