Proč je Lenochod nejpomalejší savec na světě?

Přidat na Seznam.cz

Běžná moudrost říká, že lenochodi jsou prostá, líná stvoření, která kromě spánku celý den dělají jen velmi málo. Dokonce i samotný název „lenochod“ se ve většině jazyků překládá jako nějaká verze „líného“. Zdá se zarážející, že takové zvíře vůbec ve volné přírodě přežije, píše web Theconversation.com.

Není překvapením, že lenochodi jsou vystaveni hlubokým spekulacím a mylným výkladům, od vlídných, že prospí celý den, až po kreativní anekdoty, jako například: „Lenochodi jsou tak hloupí, že si spletou vlastní paži s větví stromu“.

Pravdou je, že lenochodi se pohybují neuvěřitelně pomalu, ale z velmi prostého důvodu: přežití. Skutečnost, že pomalí lenochodi jsou na této planetě téměř 64 milionů let, ukazuje, že mají vítěznou strategii. Abychom však přesně pochopili, co z nich dělá tak pomalé tvory a proč to tak dobře funguje, musíme se na biologii těchto neobvyklých zvířat podívat podrobněji.

Tříprstí lenochodi jsou skutečně nejpomaleji se pohybující savci na planetě, ale jak přesně jsou pomalí? V jediném útočišti lenochodů na světě na Kostarice byl monitorován pohyb a vzorce aktivity divokých lenochodů pomocí malých záznamníků dat kombinovaných se sledovacími zařízeními. Bylo zjištěno, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení lenochodi ve skutečnosti netráví nadměrné množství času spánkem. Ve volné přírodě spí jen osm až deset hodin denně! Pohybují se ale velmi pomalu a vždy stejným, téměř odměřeným tempem.

Pomalý pohyb vyžaduje jednoznačně méně energie než rychlý pohyb a právě tento princip je základem neobvyklé ekologie lenochodů.

S množstvím úprav pro úsporu energie nemají lenochodi fyzicky schopnost pohybovat se velmi rychle. A díky tomu nemají schopnost se bránit nebo utéct před predátory, jako opice. Místo toho je jejich přežití zcela závislé na maskování. Hlavní predátoři lenochodů, velké kočky jako jaguáři, oceloti a ptáci jako orlí harpyje, všichni primárně detekují svou kořist vizuálně a je pravděpodobné, že lenochodi se pohybují tempem, kterého si predátoři nevšimnou.

Zdroj: theconversation.com