Proč kočky předou? Je to projev štěstí, ale také stresu a bolesti

Přidat na Seznam.cz

Říká se, že kočky předou, když jsou spokojené. To ale není jediný důvod, kdy kočky využívají svého jedinečného projevu. Předení je hlavně součást komunikace, ale kočky ho využívají také k uklidnění, když jsou ve stresu. Podle některých výzkumů může kočičí předení dokonce léčit, píše portál NewScientist.

Koťata předou dřív než vidí nebo slyší

Koťata přicházejí na svět slepá a hluchá. Až kolem věku dvou týdnů začínají vidět a slyšet. Po pár dnech už ale umí příst. Je to způsob, jak na sebe upozornit mámu kočku, že je má přijít nakrmit. Toto chování kočkám zůstává až do dospělosti. Proto některé kočky předou v době, kdy máte něco moc dobrého k jídlu a chtěly by, abyste se s nimi rozdělili.

Předení sděluje příjemné i nepříjemné pocity

Jistě jste si všimli, že když hladíte kočku, začne příst, aby vám dala najevo, že máte pokračovat v hlazení. Kočičí předení může mít také sebeuklidňující účinek. Můžete s ním setkat například při návštěvě veterináře nebo u poraněné kočičky, která si předením snaží ulevit od bolesti a urychlit hojení.

Jak kočka vyrábí zvuk předení?

Kočičí předení vychází z hrtanu. Jak kočka dýchá, rozšiřuje a stahuje hrtan a oblast kolem hlasivek. Vzduch tak vibruje nad svaly hrtanu a vytváří se vrnící zvuk. Kromě domácích koček umí příst i některé druhý velkých koček, mezi nimi jsou i pumy a gepardi.

Proč moje kočka přede?

Jak tedy poznat, zda kočka přede štěstím, stresem nebo bolestí? Musíte se na kočku podívat komplexně a vnímat i další signály jejího těla a chování. Jestliže vám kočka sedí na klíně, je klidná a přede, s nejvyšší pravděpodobností je spokojená. Jestliže ale kočka přede, má dokořán otevřené oči, skrývá se před vámi a je neklidná, pak je třeba hledat skrytý problém.

Zdroj: NewScientist