Proč psi jedí hlínu? Toto je 5 nejčastějších důvodů

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že psi milují hlínu a mnozí z nich se v ní mohou nejen hrabat. Když zjistíte, že si váš pes pochutnává na bahnitých koláčích nebo že nemůže odlepit nos od vašeho záhonu, může to být znepokojující. Ke konzumaci hlíny může docházet z mnoha důvodů, píše deník Daily Paws.

Co znamená, když pes žere hlínu?

Konzumace hlíny je poměrně běžné, a dokonce normální chování, které lze pozorovat u psů, zejména u štěňat nebo dospívajících psů, kteří teprve zkoumají svět kolem sebe. Psi jdou za svým nosem a často je to vede k hrabání, očichávání nebo okusování a konzumaci svých objevů. Když však váš pes neustále pojídá hlínu nebo se vedle toho objeví i jiné příznaky nemoci, může se ve skutečnosti jednat o zdravotní problém, kterému je třeba věnovat okamžitou pozornost. Jaké jsou teda důvody proto, aby jedl pes špínu?

Hlína psům voní a chutná

Pro psa je svět vnímán skrze nozdry a někdy najde kousek hlíny, který prostě voní… a chutná… úžasně. Hlína může být plná zbytků z pikniku z minulých dní nebo vůně jiného psa, se kterým chtějí opravdu komunikovat. Stejně jako když si pes čas od času pochutná na kousku trávy, může být hlína v daném místě a okamžiku prostě lákavá.

S tímto chováním se setkávám u mladých psů, kteří jsou zvědaví a hraví.

Pes může mít nedostatek živin

Některým psům může chutnat ochutnávat věci, které nejsou považovány za potravu, pokud jejich strava neobsahuje výživu, kterou jejich tělo potřebuje. Například některá suchá krmiva pro psy postrádají životně důležité vitamíny a minerály, které pes potřebuje, aby byl šťastný a zdravý.

Vašemu psovi mohou také některé značkové příchutě připadat prostě nudné nebo mu mohou způsobovat břišní potíže. Je také možné, že svého psa v době jídla dostatečně nekrmíte. Pokud se jedná o některý z těchto důvodů, může se stát, že váš pes bude mít neustále hlad a jako rychlá svačinka se může objevit kousek dobře vonící špíny.

Pes se nudí

Když se psovi okolí dostatečně nevěnuje, tak si najde věci, kterými si ukrátí čas. To může zahrnovat rozkopání vašeho dvorku a následné žvýkání zeminy nebo ukusování čehokoli zajímavého. Všichni psi bez ohledu na věk, plemeno nebo zdravotní stav potřebují obohacení. Ujistěte se, že váš nejlepší psí přítel má přístup ke kvalitním aktivitám, které zapojují jeho mysl i tělo.

Cítí se vystresovaný

Stejně jako my, i psi zažívají stres. Ne každý stres je špatný, ale když je váš pes v tísni nebo cítí nepohodlí, úzkost či strach, je pravděpodobnější, že bude hledat východisko. Když je zvíře v konfliktu s nějakou situací a neví, co má dělat, může se chovat jako “vytěsňovač”.

Jedná se o chování, které se objevuje mimo kontext nebo se prostě zdá, že “nezapadá” do aktuálního prostředí, a přichází náhle. Mezi vytěsňovací chování může patřit například nadměrné očichávání nebo škrábání, i když ho nic nesvědí, přehnané protahování, setřásání, i když není mokrý, nebo dokonce rychlé pojídání věcí, které nemají být v jejich psím jídelníčku.

Další zdravotní problémy

Existuje celá řada zdravotních problémů, které mohou být základními faktory u psů, kteří pravidelně nebo ve velkém množství konzumují nečistoty. A některé z nich jsou závažné, včetně anémie, onemocnění jater, onemocnění trávicího traktu nebo střevních parazitů.

Pokud se u vašeho psa pojídání hlíny objeví náhle a zintenzivní nebo je doprovázeno dalšími fyzickými nebo behaviorálními příznaky, jako je nadměrná žízeň, průjem, nadměrné močení, zvracení, pojídání jiných nepotravinových předmětů nebo záchvaty, okamžitě zavolejte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: dailypaws.com