Proč vaše kočka cumlá deku? Tady je odpověď

Přidat na Seznam.cz

Když vaše sladká kočička cumlá deku, vyvolává to rozporuplné pocity. Toto zvláštní chování koček vnímáme jako projev spokojenosti a uvolnění, podobně jako když hnětly na břiše své mámy při kojení. Proč to ale kočky dělají?

Sebeuklidnění

Odborníci předpokládají, že jde o chování, které kočkám zůstalo z kotěcího věku a má nějakou sebeuklidňující funkci, píše web DailyPaws. Toto chování může být častější u osiřelých koťat nebo u koťat, která měla těžké začátky.

Úzkost

Pokud vaše kočka hněte a cucá deku, může to být její způsob uklidnění. Některá plemena koček, například siamské, barmské a možná i birmánské, jsou k tomu náchylnější než jiná, což naznačuje genetickou predispozici srovnatelnou s obsedantně-kompulzivními poruchami u lidí. Toto chování může být také mechanismem zvládání separační úzkosti u koček.

Gastrointestinální potíže

Sání, žvýkání nebo pojídání nepotravinových předmětů může být známkou gastrointestinálních potíží, jako jsou potravinové alergie, zánětlivé onemocnění střev, obstrukce nebo jiné problémy. Proto navštivte svého veterináře, abyste se ujistili, že je vaše kočka v pořádku.

Nuda

Není to tak, že by vaše kočka cucala deku záměrně, aby upoutala vaši pozornost. Ale někdy mají kočky různé způsoby komunikace, například mňoukání v noci nebo sledování nás. Pokud vaše kočka saje věci, jako jsou deky, vlna, a dokonce i vaše oblečení, možná si o něco říká.

Abyste lépe pochopili, proč vaše kočka saje deky, mohlo by vám pomoci vést si záznamy o tom, kdy si tohoto chování nejčastěji všímáte. Dělá to kočička v noci nebo když odcházíte do práce? Děje se to před jídlem nebo po něm? Přitulí se k vám, aby se trochu pomačkala a ocucala, když se díváte na televizi? Několik týdnů kočku sledujte, abyste spolu s veterinářem mohli určit, zda je třeba se něčeho obávat, nebo zda je toto chování prostě součástí osobnosti vaší kočky.

Zdroj: dailypaws.com