Proč vaše kočky hnětou a vrní? Vysvětlení běžného chování vašeho domácího mazlíčka

Přidat na Seznam.cz

Není nic kouzelnějšího, když k vám náhle přijde vrnící klubíčko a packami si vyšlape pohodlný pelíšek na vaší hrudi či po vašem boku. V tu chvíli víte, že vás má vaše kočka opravdu ráda. Kde se ale tyto zvyky vzaly a proč to vlastně kočky dělají? Odpovědi přinesl server USA Today.

Podle Americké asociace veterinárních lékařů vlastnilo v roce 2020 kočky 26 % všech domácností ve Spojených státech. Ať už jste novým majitelem kočky, nebo vás zajímá něco, co váš kočičí přítel dělá už léta, máme pro vás odpovědi.

Někteří tomu říkají hnětení. V angličtině se říká „making biscuits“ (výroba piškotů). Podle společnosti Purina, která se zabývá výrobou krmiv pro domácí zvířata, se u mnoha koček projevuje toto chování, které spočívá v rytmickém tlačení tlapek dovnitř a ven po povrchu – podobně jako pekař hněte chleba nebo vyrábí sušenky.

Kočky takto manipulují s dekami, polštáři a dokonce i se svými majiteli, kteří mohou pociťovat bolest, pokud to jejich kočky dělají s vystrčenými drápky.

Proč kočky hnětou?

Podle organizace American Animal Hospital Organization může být hnětení pozůstatkem kojících návyků kotěte, kterému poskytuje pohodlí podobné kojení.

Podle společnosti Purina může hnětení koček sloužit k teritoriálním účelům, protože jejich tlapky mají pachové žlázy, které uvolňují feromony signalizující ostatním kočkám.

Pokud je vaše kočka samice, může to podle Puriny znamenat, že se chystá na říji. Chcete-li se vyhnout nechtěnému těhotenství a dokonce prodloužit život své kočky, ujistěte se, že je řádně vykastrovaná.

Proč kočky vrní?

Podle článku publikovaného v časopise Journal of Zoology kočky vrní pomocí hrtanu a bráničního svalstva. Elodie Brieferová píše, že vrnění často souvisí s pozitivními sociálními situacemi. Proto může vaše kočka vrnět, když ji hladíte nebo když se o vás otírá

Obecně se má za to, že kočky vrní, když jsou šťastné nebo spokojené, ale časopis Wired uvádí, že mohou vrnět také, když mají hlad, jsou zraněné nebo vyděšené, což je sebeuklidňující činnost. Wired také zdůrazňuje, že tato činnost plní důležitou zdravotní funkci. Bylo prokázáno, že vrnění napomáhá procesu regenerace kostí.

Zdroj: eu.usatoday.com