Psi dokážou vycítit těhotenství. Studie to nepotvrdily, ale je to pravděpodobné

Přidat na Seznam.cz

Naše zvířata se rychle stávají nedílnou součástí našeho každodenního života a našeho srdce, takže je normální, že nás zajímá, jak nás interpretují. Dokážou ale naši čtyřnozí kamarádi vycítit i těhotenství?

Mohou psi vycítit těhotenství u lidí?

Ačkoli nebyly provedeny žádné oficiální studie o tom, zda psi dokáží rozpoznat těhotenství u lidí, neoficiální důkazy naznačují, že je to velmi pravděpodobné, uvádí DailyPaws. Především to vychází z vrozených animálních vlastností psa.

Vzhledem k tomuto vynikajícímu čichu mohou psi odhalit drogy, bomby a různé chorobné procesy. Výhrada však spočívá v tom, že schopnost interpretovat tyto pachy a reagovat na ně je trénované/naučené chování.

Jak to souvisí s očekáváním dítěte? Když žena čeká dítě, její hormony se dramaticky mění. Především její tělo produkuje lidský choriový gonadotropin neboli HCG, který je přítomen pouze během těhotenství. Také se zvyšuje hladina estrogenu, progesteronu a oxytocinu a psi mohou tyto změny u svého majitele zaznamenat. Bez výcviku, který by jim umožnil poznat jejich význam, však existuje velká šance, že nepochopí, co tyto hormonální změny znamenají.

Jak brzy pes pozná těhotenství?

Vzhledem k tomu, že nebyly provedeny žádné oficiální studie týkající se těhotenství a štěňat, je těžké přesně určit, kdy může váš čtyřnohý kamarád zaznamenat rozdíl. Je však možné, že poznají, že se něco děje, ještě předtím, než uvidíte pozitivní těhotenský test. Není přesně známo, kdy psi prokazatelně vnímají hormonální změny související s lidským těhotenstvím, existují však významné hormonální změny, které začínají druhý týden po oplodnění.

Změní se chování vašeho psa, když je žena těhotná?

Věnujte svému štěněti během těhotenství pozornost a možná si všimnete několika jemných změn v jeho chování. I když to samozřejmě nemůžeme všechno přičítat uzlíčku radosti ve vašem břiše, přesto je milé, že už dávají pozor na svého budoucího sourozence.

Může se stát, že pes bude ženě více nablízku

Je vaše štěně přilepené na vašem boku od začátku těhotenství? Má to svůj důvod. Protože psi pozorují fyzické i emocionální stavy majitelů. Tyto změny jsou také patrné a mohou vést k tomu, že někteří psi budou chtít své majitele utěšit, protože se může zdát, že potřebují trochu více péče.

Mohou se stát více ochranitelskými

Ať už jde o hormony nebo o fyzický akt, kdy se u těhotných lidí vyvíjí nové chování vůči vlastnímu rostoucímu břichu, některá štěňata se mohou stát více ochranitelskými vůči svému majiteli.

S rostoucím bříškem má mnoho žen větší tendenci chránit své břicho před tím, aby na ně někdo skákal, nebo si častěji pokládají ruce na břicho. Někteří psi si toho všimnou a na oplátku poznají, že tam je něco, co stojí za ochranu-

Mohou být zvědavější

Ačkoli kočky jsou obvykle známé svým zvídavým přístupem, psi mohou být stejně zvědaví. Ve skutečnosti, jakmile se do vašeho domova dostanou nové věci pro dítě jako je nábytek, vybavení, postýlka, nové oblečení, vaše štěně může být dychtivé si vše prohlédnout.

Zdroj: dailypaws.com