Ptakopysk je nejjedovatější savec na zemi

Přidat na Seznam.cz

Ptakopysk, kdo by ho neznal. Je to legendární zvíře z diktátů na vyjmenovaná slova. Víte ale, že je jedovatý? Pojďme kouknout na zvířecí záhadu, o které si vědci dlouho mysleli, že nemůže existovat.

Ptakopysk podivný

Ptakopysk je jedinečný v tom, že jako savec klade vejce. Ostatní savci rodí živá mláďata. Také tato anomálie v roce 1797 anglické přírodovědce tak překvapila, že ptakopyska považovali za vtip. Také se mu přezdívá Frankenstein, to proto, že jeho tělo vypadá jako složené z několika živočichů. Žije u Austrálie a ve volné přírodě se může dožít až 16 let. Pro ptakopyska platí přísný zákaz vývozu mimo Austrálii.

V čem se ještě liší?

Ptakopysk má nižší teplotu než ostatní savci, proč to tak je, vědci ještě neodhalili. Má plovací blány, plochý široký ocas a čenich, který může připomínat kachnu. Čenich není tvrdý jako zobák, ale je měkký a kožovitý. V každé oblasti, kde se ptakopysk vyskytuje, má jinou velikost a hmotnost.

Savec nebo plaz?

Zubní trojhrotá stolička ukazuje na savce. V průběhu života je ale ztrácejí a dospělý ptakopysk zuby nemá. Pro plazy je zase typické rozestavění kostí ramenního pletence s meziklíční kostí, která u žádného dalšího savce není. Další znak plazů je, že nohy nemá pod sebou, ale do stran. Samice klade několik kožovitých vajec, která nemají skořápku, tak jak ji známe. Po vylíhnutí se mláďata kojí, ale ne před bradavku. Mléko se tvoří v kožních záhybech na břichu matky.

Proč je jedovatý?

Jedovatý je jen samec ptakopyska, který má na zadních nohách jedovaté ostruhy. Ty mohou být až 1,5 cm dlouhé. Jed produkuje samec hlavně v období páření a může zabít středního psa a nebo kočku. Pro člověka není jed smrtelný. Způsobí ukrutnou bolest a otoky, které můžou přetrvat i několik měsíců, jde o takzvanou hyperalgézii.

Pokud vás ptakopysk zaujal, můžete se podívat na toho nejroztomilejšího. Jak je vidět, dokáží se pěkně rozmazlit.

Zdroje: Wikipedia, YouTube