Samice jaguára se schovávají a flirtují, aby ochránily svá mláďata

Přidat na Seznam.cz

U mnoha velkých koček dospělí samci napadají a zabíjejí mláďata. Aby samice jaguárů ochránily svá mláďata před těmito predátory, používají různé techniky, včetně flirtování a skrývání, jak zjistila nová studie.

Samci zabíjí mláďata jaguárů

Hlavní autorka a vědecká pracovnice organizace Panthera, Diana C. Stasiukynas, která se zabývá ochranou divokých koček po celém světě, říká, že k této studii ji inspiroval pouhý telefonát, píše web TreeHugger.

V únoru 2020 mi zavolal jeden ze spoluautorů se smutnou zprávou. Jedna ze samic, kterou před několika dny vyfotografoval s mládětem, byla toho dne spatřena, jak se páří s dospělým samcem, a mládě nebylo nikde k vidění. V tu chvíli jsme se obávali nejhoršího. Mládě bylo mrtvé,” říká Stasiukynas. “O několik dní později jsem dostal fotografii téže samice, jak si hraje s malým mládětem v savaně. Zmateně a vzrušeně jsem začala hledat vysvětlení.”

Prošla publikovanou literaturu, ale našla jen velmi málo informací o sociálním a reprodukčním chování jaguárů s několika publikacemi o infanticidě a poznámkami o chování zvířat v zajetí.

Přesto existovalo zajímavé množství studií o jiných druzích velkých koček, které vyvíjejí řadu protistrategií vůči infanticidě. Když jsem našla podobnosti s chováním jiných druhů, rozhodla jsem se tato pozorování prodiskutovat s dalšími kolegy, kteří mi k mému překvapení sdělili, že podobné chování zdokumentovali i u samic jaguára v Brazílii,” říká.

Tajné sledování jaguára

Jaguár, největší kočka Ameriky, je tajnůstkářská a nepolapitelná a o jejím reprodukčním a rodičovském chování ve volné přírodě se toho ví jen málo. Vědci se pomocí kamerových pastí snaží zachytit snímky a videa jejich tajnůstkářského chování.

Ještě před několika lety byla pozorování jaguára vzácná a příležitostná. Dnes jsou díky ochranářskému úsilí vědců i místních komunit v Brazílii a Kolumbii jaguáři méně plaší, což umožňuje pravidelnější setkání, která poskytují nové a zajímavé informace,” říká Stasiukynas.

Ve dvou soukromých rezervacích zaměřených na chov dobytka a turistiku za divokou zvěří jsou pozorování jaguárů běžná: Porto Jofre v Brazílii a La Aurora v Kolumbii. Tato pozorování pomohla vědcům shromáždit údaje pro jejich studii. Vědci zjistili, že samice jaguárů vykazovaly dvě specifická chování, aby ochránily svá mláďata před dospělými samci. Skrývaly se a flirtovaly. Nejprve svá mláďata ukryly na bezpečném místě mimo dosah predátorů. Poté, když byla mláďata v bezpečí, samice cíleně přitahovaly pozornost samců pomocí sexuálních strategií. I jiná zvířata mají taktiku, kterou používají k ochraně svých mláďat. Lvi používají podobné techniky, aby udrželi své potomky v bezpečí před dospělými samci.

Páření s několika samci za účelem vytvoření nejistého statusu otcovství a ochrany mláďat je běžné chování u několika druhů,” říká Stasiukynas. “U velkých koček byla promiskuita používaná jako protistrategie vůči infanticidě zaznamenána u lvů, levhartů a pum.”

Podle vědců jsou tato zjištění důležitá, protože nabízejí pochopení tohoto málo známého ochranářského chování těchto nepolapitelných zvířat.

Zdroj: treehugger.com