Vlčata se pokouší poprvé výt. V přírodě rozeznávají až 11 druhů volání a ve skutečnosti nereagují na Měsíc

Přidat na Seznam.cz

Vždy, když se díváme na horor nebo na nějaký napínavý příběh, skoro nikdy v něm nechybí vytí vlka. Málokdo si ale položil otázku, proč to ti vlci vlastně dělají a co vše si dovedou na základě zvuků, které vydávají, mezi sebou říct.

Vlci ve skutečnosti nevyjí na Měsíc

Nechceme vám kazit iluze, ale to, že vlci vyjí na Měsíc, je mýtus! Vytí je sice v noci slyšet, ale není to chování zaměřené na tento satelit. Místo toho se používá jako signál pro shromáždění, volání k lovu nebo jako teritoriální projev. Věděli jste, že jednotliví vlci mají různá vytí, která mohou slyšet ostatní vlci na vzdálenost kolem 10 km?

Vytí může dokonce pomoci ztracenému vlkovi najít cestu domů. Vlk oddělený od své smečky používá „osamělé vytí“ – zkrácené volání, které stoupá do výšky. Pokud na něj jiný vlk odpoví, reaguje zpět hlubokým, rovnoměrným vytím a informuje smečku o své poloze. Naučit se výt už v mladém věku je tedy pro každého vlka zcela zásadní. A tihle dva malí vlci z videa se to musí teprve vše naučit.

Řeč těla jako další komunikační nástroj

Kromě vytí, štěkání a vrčení používají vlci pachové značení k udržení teritoria smečky. Důležitým komunikačním nástrojem je také řeč těla. Dominantní vlci mohou mít zvednuté chlupy na krku, obnažené zuby, svraštělé čelo a vztyčené, dopředu směřující uši. Naopak méně dominantní zvíře může snížit ocas a polohu těla, odhalit hrdlo, odhrnout pysky a sklopit uši.

Zdroj: Smithsonian’s National ZOO