Samojed: 10 věcí, které byste měli vědět, než si tohoto psa pořídíte

Přidat na Seznam.cz

Pokud uvažujete o pořízení samojeda, je několik věcí, které musíte bezpodmínečně vědět, než ho přivítáte ve své rodině, například jeho zvláštní vlastnosti, které vám pomohou plně pochopit povahu a potřeby tohoto sibiřského plemene.

Samojed je bílý, s hustou srstí, která ho chrání před mrazivými sibiřskými teplotami, píše portál Yourdogadvisor. Je to saňový pes a ruský pastevec sobů. Pes pochází ze severního Ruska a Sibiře, kde ho mnoho rodin považuje za dokonalého domácího mazlíčka.

Jak jim to můžete vyčítat. Pojďme se o tomto plemeni psů, které je obzvláště vhodné pro děti, dozvědět více. Zde je 10 věcí, které byste měli vědět, pokud chcete adoptovat samojeda:

Je to živý pes
Samojed je hravý pes, velmi aktivní a plný energie. Není to typ psa, který by nejraději trávil dny pohodlným lenošením na pohovce nebo v boudě jako například anglický buldoček. Zdaleka ne. Samojed je pes, který se věnuje jakékoli zábavě.

Chce být nedílnou součástí rodiny
Kdyby to bylo možné, toto plemeno by si osvojilo stejné návyky jako jeho majitelé, aby s nimi mohlo žít v symbióze. Samojed je pes, který si vytváří velmi silný a hluboký vztah ke všem členům rodiny a jen těžko se vám bude vzdalovat. Toto plemeno je věrné a laskavé a neustále vyhledává kontakt s lidmi.

Nemá rád samotu
Samojed je společenský a družný pes. Potřebuje být obklopen svými blízkými a ještě lépe jinými domácími zvířaty. Tento pes není v žádném případě stvořen pro samotářský život, takže pokud nemáte možnost věnovat mu pozornost, kterou vyžaduje, nebo víte, že budete dlouho mimo domov, pak samojed není pro vás.

Toto plemeno velmi trpí osamělostí a projevuje se destruktivními postoji, kterými dává najevo svůj vysoký stres. Jedním z nich je nadměrné žvýkání. Nezřídka se tento pes zaměřuje na vše, co je v jeho dosahu, pokud se cítí osamělý nebo se nudí.

Má tendenci hodně štěkat
V tomto ohledu nám samojed připomíná, že je příbuzný s pomořanskou liškou. Toto plemeno štěká, a to hodně, takže je poměrně hlučné. Zvíře má tendenci štěkat, zejména pokud je ponecháno delší dobu o samotě. Je to jeden z jeho způsobů, jak vám dát najevo, že prostě nechce být sám.

Věnuje se dětem
Samojed je ideální rodinný pes a nejlépe si rozumí s dětmi. Zdá se, že toto plemeno má opravdu rádo malé děti bez ohledu na jejich věk. Pozorný, neúnavně hravý, ale zároveň něžný a velmi milý. Kdo by nechtěl takového psa pro své děti?

Potřebuje velkou pozornost
Samojed je náročný pes na péči a pozornost. Jeho hustá srst se musí téměř denně kartáčovat a péče o ni je pro toto plemeno nepostradatelná.

Cvičení by se také nemělo brát na lehkou váhu. Samojed potřebuje běhat, trávit čas venku a mít dostatek pohybu. Pokud to nestačí, může pes trpět obezitou.

Výborně odolává chladu
Samojedi pocházejí ze Sibiře, a proto vědí, co je to opravdový mráz, a dokáží ho snášet více než dobře. Jeho velká “dvouvrstvá” srst s měkkou podsadou ho chrání před nejnižšími teplotami. Pes se výborně cítí v chladném prostředí a zjevně nepotřebuje žádný druh srsti.

Pozor na příliš horké klima
Skutečnost, že samojed má hustou dvojitou srst, která mu umožňuje dobře snášet různé teploty, neznamená, že pes netrpí horkem nebo že se nemusíte obávat příliš horkého klimatu.

Nikdy mu nezkracujte srst, která zvíře přirozeně chrání, ale spíše dbejte na to, aby byl pes dobře hydratovaný a nepřehříval se. V létě a v horkých dnech hrozí úpal a samojed musí mít oči dokořán.

Vždy se usmívá na čenichu
Samojed je pes s veselým a šťastným výrazem. Na jeho tlamě se vždy objeví úsměv, který vyjadřuje velkou radost. Pes je expanzivní a přátelský ke všem. Na cizí lidi vrtí ocasem a snadno se seznamuje. Nedůvěra nepatří do jeho slovníku.

Je to silný a zdravý pes
Samojed je pes téměř železného zdraví. Toto plemeno je od přírody velmi odolné a jeho průměrná délka života je 12-15 let. Existují však genetická onemocnění, která mohou zvíře postihnout, ale ta se diagnostikují a léčí při pravidelných prohlídkách u veterináře.

Zdroj: yourdogadvisor.com