Seznamte se s růžovými amazonskými říčními delfíny – tato krásná stvoření skutečně existují

Přidat na Seznam.cz

Představte si, že jedete lodí po řece Amazonce a vedle vás připlave zvědavý růžový delfín. I když to zní jako fantazie, ve skutečnosti je to pravda, růžoví delfíni existují a žijí v oblasti Amazonky. Delfín říční amazonský, který dosahuje délky až 2,5 metru a váží kolem 180 kg, je obrem mezi delfíny, uvádí portál Ocean.

Těmto neobvyklým tvorům se daří v dočasných jezerech způsobených sezónními záplavami a také v jihoamerických řekách. Ale nejen velikostí je amazonský říční delfín výjimečný. Nejen, že je to sladkovodní delfín, ale je také růžový! Růžoví se však tito delfíni nerodí. Přicházejí na svět v matně šedé barvě a samci se v dospělosti zbarvují do růžova. Často nejsou čistě růžoví, místo toho jsou skvrnití s šedým nádechem, což je způsobeno pozůstatky z obvyklého delfíního zbarvení.

Často zrůžoví ještě více vlivem vnějších faktorů, například když se vzruší, nebo vlivem okolností, jako je strava a vystavení slunečnímu záření. Existuje také teorie, že růžové zbarvení pomáhá delfínům splynout s okolím. Řeka Amazonka se často zbarvuje do kalné růžovo-červené barvy, a proto se samci delfínů lépe maskují.

V roce 2018 byl delfínovi říčnímu amazonskému konečně udělen status mezinárodně chráněného druhu. Tento druh je jedním z pěti delfínů, kteří žijí ve sladkých vodách, a jsou ve skutečnosti příbuzní obvyklým mořským oceánským delfínům. Poslední věcí, která tyto druhy odlišuje od jejich vzdálených příbuzných, je, že místo hřbetní ploutve mají na zádech hrb. Amazonské mokřady jsou domovem řady ohromujících a vzácných druhů.

Zdroj: kingdomstv.com, youtube.com