Sobi ovládají multitasking. Mohou zároveň jíst i spát

Přidat na Seznam.cz

Sobi tráví většinu času přežvykováním vyvržené potravy, čímž ji zmenšují a usnadňují její trávení. Najít si při tomto zdlouhavém procesu čas na spánek může být obtížné. A to především v letních měsících, kdy je všude spoustu příležitostí ke krmení. Pokud by ovšem nezvládali zároveň jíst a spát.

Zda je to možné, zkoumala spolu se svými kolegy neuroložka Melanie Furrerová a chronobioložka Sara Meierová. Za tímto účelem vycvičily čtyři samice soba evropského (Rangifer tarandus tarandus), aby snášely elektrody na oholených částech kůže.

Vědci hledali mozkové vlny, které se objevují během non-REM spánku, což je hluboká regenerační spánková fáze. Tyto vlny byly zaznamenány během toho, když sobi žvýkali, ačkoli kvůli samotnému pohybu čelistí bylo těžké určit, zda jde o totožné signály jako u běžného spánku. „Nemohli jsme jít do detailů, když jsme se dívali pouze na mozkové vlny, protože tam máme to žvýkání, které je trochu narušuje,“ říká Furrerová.

Byly tu ale další známky toho, že by mohlo jít o spánek. Sobi byli při žvýkání klidní, často měli zavřené oči. „Byli ve velmi uvolněném stavu, který se podobá poloze těla při non-REM spánku,“ říká Furrerová. Soby bylo také obtížnější vyrušit, například bylo méně pravděpodobné, že je zaujmou zvuky od sousedních sobů, že se na ně třeba podívají. Výzkumníci zjistili, že čas strávený přežvykováním zkracuje regenerační fázi během jejich běžného spánku.

Tyto důkazy společně „přesvědčivě dokazují, že sobi jsou schopni spát během přežvykování,“ říká neurobiolog Niels Rattenborg z Institutu Maxe Plancka pro biologickou inteligenci v německém Seewiesenu.

Na rozdíl od lachtanů, kachen a dálkově létajících fregatek vykazují sobi znaky toho, že při přežvykování spí obě části mozku. Jak to sobi dělají, není zatím jasné.

Zdroj: Science News