Stádo pižmoňů chrání mláďata před hladovými vlky

Přidat na Seznam.cz

Všichni víme, že život v přírodě zároveň také znamená boj o život, kdy jednotlivé druhy zvířat musí být neustále na pozoru. A to i včetně těch, na které by si možná troufl málokdo.

Kde pižmoni obvykle žijí?

Vědecký název pižmoňů je Ovibos moschatus a jedná se o cirkumpolární druh, což znamená, že žijí v okolí severního pólu. Proto je najdete v některých částech Kanady a Grónska. Historicky se vyskytovali i na Aljašce, ale koncem 19. století vymizeli. Ve 30. letech 20. století byli na Aljašku znovu vysazeni pomocí zvířat odchycených v Grónsku. Byli také zavlečeni do Ruska, Norska a na Sibiř. Některá stáda se dokonce dostala z Norska do Švédska. Jejich oblíbeným prostředím je arktická tundra. Léto je zde velmi krátké, vegetační období trvá pouhé tři až čtyři měsíce. Zimy jsou dlouhé a kruté. V letních měsících je zde bujná a bohatá vegetace, ale v zimě je zde jen velmi málo potravy.

Čím se pižmoni obvykle živí?

Tato velká zvířata jsou býložravci a řadí se mezi generalizované spásače. V létě se živí trávou, listnatými rostlinami, ostřicemi a v podstatě veškerou vegetací, kterou najdou. V zimě je situace zcela odlišná. Musí se spoléhat na stonky vrb, bříz, kořeny a mechy. Někdy najdou vegetaci i pod sněhem.

Stádo pižmoňů chrání mláďata před hladovými vlky

Pižmoně loví lední medvědi, medvědi hnědí, a jak vidíme v tomto klipu, také vlci. Chování, které zde vidíme, je typickou obrannou strategií, když chrání mláďata. Zvířata se postaví do řady se skloněnou hlavou a rohy směřujícími k predátorovi. Je pro ně typické, že mláďata umisťují za dospělé jedince, kde jsou nejvíce chráněna. Při útoku více predátorů vytvoří stádo kruh s rohy směřujícími ven.

Zdroj: AZAnimals