Kobra dostala chuť na kuřátko, v cestě jí stály zobák a pařáty statečné mámy slepice

Přidat na Seznam.cz

Slepice rozhodně nelze považovat za statečná zvířata. Hluboce zakořeněný mateřský instinkt ale dokáže vykonat své. Na videu můžeme pozorovat, kam až jsou zvířecí mámy ochotny zajít, když jde o ochranu jejich mláďat. Tentokrát se slepice domácí postavila hrůzostrašné, jed plivající kobře.

Na dvorku se batolí roztomilá žluťoučká kuřátka a o kousek větší káčátka, všichni pod bedlivým dohledem mámy slepice. Na první pohled idylický výjev z asijského venkova dostane dramatický spád, když si pozorný divák všimne plížícího se stínu vpravo dole.

Podél nízké zídky se plazí kobra královská, nejdelší jedovatý had na světě s průměrnou délkou těla 3-4,5 metru. V útočném postoji zvedá třetinu těla do výšky až 1,8 metru, směle tedy může hledět do tváře člověku. Na hrůzostrašnosti jí dodávají roztáhnutý krční límec a výhružné syčení. A co teprve její jedovaté uštknutí, které dokáže usmrtit člověka během několika minut.

Máma slepice přiběhne rychle zkontrolovat, zda je její podezření správné, a pak se s hlasitým varovným kdákáním vrací ke svým kuřatům, která shání do hejna v rohu dvorku. Kobra se blíží ke slepičí rodince, nebojácnost mámy slepice ji ale nepříjemně překvapí.

Zastaví se, v obraně vztyčí přední část těla do výšky a snaží se svou protivnici zastrašit roztaženým krčním límcem. Také slepice se pokouší působit hrozivějším dojmem, roztahuje proto křídla, poskakuje a kdáká. Pak zase odběhne hlídat kuřata a kobra se po chvilce vyčkávání plazí blíž a blíž.

Začíná nové kolo souboje. Statečná slepice se útokem snaží odlákat pozornost predátora, aby kuřata a káčata mohla utéct do přední části dvorku. Jedno ale zůstane pozadu a kobra mu odřízne cestu. Máma slepice se vrací a pár klovnutími hada vyžene z dvorku.

Možná kobře tahle kořist za tolik námahy nestála. Kobra královská se totiž specializuje na lov jiných hadů, nejčastěji užovek. Neváhá ale zaútočit ani na jedovaté hady jako zmije, bungary a jiné kobry. Ještěrky, ptáci a hlodavci jsou pro ni pouze doplňkovou stravou.

Zdroj: A-Z Animals