Strategie, které vám pomohou správně pečovat o nevidomého nebo slabozrakého psa
Psi oslepnou z mnoha důvodů, ať už je to zdravotní stav nebo prostě stáří. Pokud uvažujete o adopci nevidomého psa nebo váš pes ztrácí zrak, zde je návod, co můžete udělat, abyste svému štěněti pomohli prožít zdravý a plnohodnotný život.
I nevidomý pes si zaslouží plnohodnotný život
Slepota může u psů přicházet postupně nebo zcela nečekaně, uvádí DailyPaws. Ať tak či onak, zjištění, že váš pes trpí ztrátou zraku, může být srdcervoucí.
Pokud uvažujete o adopci psa, u kterého došlo ke ztrátě nebo poškození zraku, nebo pes, kterého již máte doma, má nehodu či onemocnění, které vedlo k nějaké formě slepoty, je důležité pochopit, jak se bude muset změnit péče, kterou svému zvířeti poskytujete. Přečtěte si více informací o tom, jak rozpoznat první příznaky slepoty a co můžete udělat, abyste pomohli svému štěněti vyrovnat se s jeho novým postižením.
Příznaky slepoty u psů
Prvními příznaky oslepnutí psa, kterých si můžete všimnout, mohou být fyzické abnormality nebo změny v chování vašeho psa.
- Fyzické změny
- Zakalené oči
- Skvrny v oku
- Zorničky se normálně nerozšiřují
- Otok nebo zarudnutí kolem očí
- Změny chování
- Častější narážení do věcí
- Úzkost v novém prostředí nebo při oslovení
- Menší zájem o činnosti, které je dříve vzrušovaly
- Nenavazování očního kontaktu
- Vyhýbání se schodům a nábytku
Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda váš pes skutečně trpí poruchou zraku nebo oslepne, je neprodleně vyhledat veterinárního lékaře, který provede vyšetření a testování, jakmile si všimnete jakýchkoli abnormalit na očích vašeho psa nebo příznaků ztráty zraku. Mnoho příčin ztráty zraku lze zastavit dříve, než pes zcela oslepne, nebo dokonce zvrátit.
Jak se o slepého psa postarat?
Pokud se jedná o případ, kdy zrak vašeho zvířete pravděpodobně nelze obnovit, může vám váš veterinář poskytnout nápady, jak pomoci vašemu psovi vyrovnat se se změnou smyslů, a vybavit vás informacemi, které potřebujete k přizpůsobení vlastního životního stylu správné péči o vašeho psa. Zde je několik řešení, která byste měli mít na paměti.
Vytvořte předvídatelné prostředí
Jednou z nejlepších věcí, které můžete pro svého psa, který nedávno utrpěl ztrátu zraku, udělat, vytvoření známého prostředí. Pro začátek to znamená, že byste neměli měnit půdorys domu. To umožní vašemu nevidomému psovi pohybovat se po domě bez pocitu úzkosti, že se zraní. Postupem času, s pomocí pokusů a omylů, si vaše štěně zapamatuje, kde se co nachází, a bude schopno se vyhnout jakémukoli nebezpečí.
Dále se ujistěte, že má misku na vodu a jídlo na stejném místě, aby k nim měl vždy snadný přístup. Pomocí strukturovaných rohoží a koberců označte místa, na která si váš pes musí dávat pozor, například na to, kde jsou jeho misky na jídlo a vodu nebo místa v blízkosti překážek. Když tyto pomůcky zavedete nyní, pes si na ně zvykne, aby se na ně mohl spolehnout, až se mu zhorší zrak.
Osvětlení
Dbejte na dobré osvětlení schodišť a rozsvěcujte světla, když se váš pes v noci pohybuje po domě nebo po schodech nahoru a dolů. V raných stádiích slepoty mnoho psů ztrácí noční vidění, ale stále vidí na dobře osvětlených místech. Dalším trikem je použití pásky svítící ve tmě k označení potenciálních nebezpečí, jako jsou schody ve dveřích, nebo k vyznačení běžně používaných předmětů, jako jsou dveře nebo rampa, po které se váš pes dostává na postel.
Zabezpečete svůj domov
Přidejte dětské branky na vrchol schodiště, abyste zabránili pádu psa, přemístěte ostré předměty nebo nábytek, o které by mohl zakopnout, a zvedněte, přesuňte nebo zalepte šňůry, o které by mohl zakopnout. Přidejte zábrany nebo strukturovaný koberec vedle oken od podlahy ke stropu nebo posuvných skleněných dveří, abyste psovi signalizovali jejich přítomnost, protože pokud vidí světlo, ale ne sklo, může si myslet, že jde o otevřené dveře.
Efektivní komunikace
Je důležité, abyste se svým psem často komunikovali. Používejte pachy, svůj hlas a další zvuky, abyste psovi pomohli poznat, kde se v prostoru nachází. Naslouchání vašemu hlasu pomůže štěněti zjistit, kde se nacházíte, a uklidní ho ve stresových situacích.
Vypracujte a procvičujte slovní signály pro svého psa, aby věděl, že se blíží člověk, otevírají se dveře nebo se blíží ke kroku. Můžete ho také naučit levou a pravou stranu, což mu pomůže s orientací kolem překážek na procházkách. Zavedení těchto signálů v době, kdy pes ještě částečně nebo z větší části vidí, usnadní proces výcviku a znamená, že je bude znát, až oslepne úplně.

Chraňte svého nevidomého psa před vnějšími nebezpečími
Mějte na paměti, že po ztrátě zraku bude váš pes vystaven určitým nebezpečím. Vaše štěně možná nebude schopno rozpoznat protijedoucí vozidla nebo jiné hrozby tak dobře jako dříve, takže budete muset být ve střehu, abyste mu pomohli se těmto nebezpečím vyhnout.
Když jdete se svým nevidomým chlupatým společníkem na procházku, držte se stejné trasy, aby se mohl seznámit s cestou a věděl, jakým směrem se má vydat. Možná byste také měli investovat do postroje pro nevidomé psy, který dá ostatním najevo, že váš pes nevidí, zejména když jste na procházce.
Ostatní domácí zvířata
Protože váš pes již nevidí, bude mu chybět řeč těla a vizuální signály, které mu dávají jiná zvířata. To může někdy způsobit problémy při interakci s jinými psy. Vždy pečlivě dohlížejte na interakce s novým nebo nespolehlivým psem. Pokud máte pochybnosti o tom, jak bude některý ze psů reagovat, držte je odděleně.
Buďte trpěliví
I když péče o nevidomého psa rozhodně vyžaduje práci a čas, vynaložené úsilí navíc se nyní z dlouhodobého hlediska vyplatí. Někdy se můžete cítit frustrovaní z neohrabanosti nebo zmatenosti svého psa, ale pamatujte, že dělá, co může. Většina psů si velmi rychle zvykne na nový normál a ve známém prostředí se jim daří. Trocha trpělivosti a lásky jim zajistí šťastný a spokojený život a tato výjimečná štěňata za to stojí.
Zdroj: dailypaws.com, Youtube