Tento obrovský velký bílý žralok si právě udělal autoportrét se svým sledovacím štítkem

Přidat na Seznam.cz

Čtyřmetrový velký bílý žralok o váze 635 kilogramů, který se plavil kolem pobřeží Floridy, si nechtěně nakreslil obrázek pomocí své sledovací stopy. Breton je jedním ze žraloků, které označuje a sleduje výzkumná organizace. Žralok jménem Breton je sledován, jak plave a svou cestou tak nějak vykresluje obrázek, který připomíná žraloka. Velcí bílí se vyskytují v subarktických vodách po celém světě, nejčastěji kolem pobřeží Spojených států, Jižní Afriky, Japonska, Austrálie a Chile, píše Newsweek.

Breton se většinou drží tohoto migračního schématu a loni strávil pozdní léto v kanadském Zálivu svatého Vavřince, než kolem Vánoc doplul na Floridu. Na jaře se sice opět vydal na sever, ale nyní se opět pohybuje kolem floridského pobřeží a v současné době se nachází nedaleko pobřeží.
Přestože se žraloci přibližují k pobřeží, představují pro člověka velmi malé riziko. Je pravděpodobnější, že vás zabije ohňostroj, pád nebo dokonce úder blesku, než útok žraloka. Ačkoli na Floridě dochází k nejvyššímu počtu útoků žraloků, počet úmrtí je nízký a za posledních deset let nebyl zaznamenán žádný případ.

Žraloci, jako je Breton, jsou chytáni pomocí ručních šňůr a ručně naváděni na výtah na výzkumné lodi, kde jsou znehybněni a studováni. Žraloci nejsou zraněni a stres je minimalizován díky hadicím, které umožňují nepřetržitý průtok mořské vody přes jejich žábry, které žraloci potřebují k absorpci kyslíku z vody. Vědecký tým poté žraloka označí, zaznamená morfometrické údaje, jako je hmotnost a délka, a odebere vzorky krve a tkáně. Získané údaje pomáhají ochranářským skupinám chránit tyto mořské obry před vyhynutím.

Zdroj: newsweek.com, twitter.com