Teplota psa: Vše, co potřebujete vědět, podle veterináře

Přidat na Seznam.cz

Jaká je normální teplota psa? Co se stane, když je mimo rozsah? Jak často bych měl/a kontrolovat teplotu svého psa? O tom píše Beth Ann Mayer z webu Dogster.

Psi jsou v některých ohledech stejní jako my – a nemluvím jen o tom, že někdy vypadají jako my. Stejně jako v případě lidské zdravotní péče je teplota štěněte dobrým ukazatelem jeho celkového zdravotního stavu.

Jaká je ale normální teplota psa?

Dr. Chris Roth, DVM (Doctor of Veterinary Medicine), ze společnosti Pets Best Pet Health Insurance, říká, že teplota psa se obvykle pohybuje mezi 37.8 – 39.4 °C. Cokoli vyššího nebo nižšího může být známkou toho, že se něco děje – i když ne vždy. Dr. Roth se věnoval všem otázkám týkajícím se teploty psů, včetně toho, co znamená a co dělat, pokud je naměřená hodnota mimo rozsah.

Proč může být údaj o teplotě psa mimo rozsah?

Často si myslíme, že teplota mimo rozsah je horečka. A může to tak být. Někdy je však teplota psa příliš nízká. Mohlo by jít o podchlazení, pokud byli venku v chladu příliš dlouho,” říká doktor Roth.

Pokud má váš pes horečku, může to být známka infekce – ale klíčové je zde slovo „může být”.

„Pes může být přehřátý z pobytu na slunci, stresovaný, přetěžovaný nebo zavřený v prostoru bez dostatečného krevního oběhu,” říká doktor Roth.

Jak měřit teplotu psa

Změřením teploty můžete získat představu o celkovém zdravotním stavu svého psa. Nemusíte to dělat každý den, ale doktor Roth doporučuje měřit ji zpočátku pravidelně pomocí rektálního teploměru.

„Měřte ji několikrát, abyste věděli, že je váš pes v normě,” říká. „Pokud se potom chová normálně, je zdravý a spokojený, není to potřeba.”

Co znamená abnormální chování?

Ospalé chování je známkou vysoké i nízké teploty a zrychlené dýchání je signálem, že vaše štěně může mít horečku. „Chladí se dýcháním,” říká doktor Roth.

Co dělat, když je teplota příliš vysoká nebo nízká?

Změřili jste svému psovi teplotu a ta je mimo rozsah. Měli byste zpanikařit? Ještě ne.
Dr. Roth říká, že pokud má pes teplotu nižší než 98 nebo vyšší než 103 stupňů, měli byste okamžitě zavolat veterináře. Pokud je však jen o trochu mimo rozsah, zkuste ji změřit znovu. To dělají i veterináři.

„Musíte brát, údaje o teplotě psa, s rezervou,” říká. „U veterináře, pokud je pes ve stresu nebo majitelé čekali na slunci, může mít pes 39.3 °C nebo něco podobného. Možná budeme chtít chvíli počkat a nechat psa vychladnout, než mu znovu změříme teplotu.”

Pokud má pes příliš nízkou teplotu, doktor Roth doporučuje zahřát ho dekou nebo psí srstí. Psům s vysokou teplotou by mohla prospět koupel při pokojové teplotě a dostatek tekutin. Můžete je také ofouknout ventilátorem. Vyhněte se ledové koupeli svého štěněte.
„Ochlazuje je příliš rychle a může způsobit šok,” říká doktor Roth.

Zdroj: Dogster, Pixabay, YouTube