Therizinosaurus: Býložravec, který měl až metr dlouhé drápy

Přidat na Seznam.cz

Therizinosaurus byl jedním z nejzvláštnějších tvorů, jací kdy chodili po naší planetě. Zdají se vám drápy dinosaurů nebo snad dnešních predátorů nebezpečné? Co říkáte na býložravce, který měl až metr dlouhé drápy?

Therizinosaurus

Jeho jméno znamená v překladu „ještěr s kosou“, a to právě díky drápům, které byly i metr dlouhé. Tento dinosaurus mohl vážit až pět tun a dorůstat výšky i 10 metrů. Metrové drápy měl na 2-3 metrových pažích, takže opravdu vypadal jako ještěr s kosou. Takto vyzbrojené drápy sice mohly sloužit jako zbraň proti predátorům, pravděpodobně je ale používal ke strhávání listí a větviček z vršků stromů.

Dinosaurus s peřím

Dnes už není překvapivé, že někteří dinosauři měli peří. Jedním z nich byl i theritinosaurus, ovšem ten, oproti mnoha jiným dinosaurům, o své peří v dospělosti nepřišel. Dospělí jedinci byli totiž stejně opeření jako mláďata. Jestli se ale po pláních před 70 miliony let proháněl dinosaurus barevný jako papoušek, to můžeme jen hádat.

Dnešní pštros

Pokud si odmyslíte obrovské drápy, therizinosaurus stavbou těla tak trochu připomíná dnešní pštrosy. I on měl malou hlavu, dlouhý, úzký krk, zavalité tělo a silné končetiny. Stejně jako ostatní dinosauři také kladl vejce, a některé zkameněliny vajec v sobě dokonce zachovaly embrya. Therizinosaurus dal navíc jméno celé skupině dinosaurů, a tak existovalo hned několik druhů, přičemž některá zvířata byla o velikosti člověka, jiná by si nás ani nevšimla.

zdroj: britannica, dinosaurusblog, thecodontia