Ve vodách v čínské jeskyni byla objevena slepá ryba podobná jednorožci

Přidat na Seznam.cz

Vědci našli nový druh bizarní slepé jeskynní ryby. Ta nemá šupiny ani pigmentaci, zato ale připomíná jednorožce! Podívejte se na čínskou jednorožčí rybu.

V temnotě

Ve vodách čínských jeskyní, kde je téměř úplná tma, se skrýval bizarní druh ryby, který se nápadně podobá bájnému jednorožci. Nově objevené podivné ryby, které vědci objevili ukryté v tůni o velikosti stolu, nemají žádné šupiny ani barvu, mají drobné oči, ale ty pravděpodobně nic nevidí. Z čela jim ale vyčnívá neobvykle velký roh, který připomíná jednorožce.

Nový starý druh

Vědci nalezli tyto šedé, jednorožcům podobné ryby při průzkumu jeskynních ryb z rodu Sinocyclocheilus. Ryby tohoto rodu se vyskytují pouze v Číně, obvykle v malých a temných jeskyních. Zatím je známo 76 druhů tohoto rodu, a většina má podobné znaky jako nově objevený druh. Například je to snížený nebo žádný zrak, málo šupin a žádná barva.

Není divu, že se tak dlouho skrývala

Vědci tuto rybu, plavající v tůni o šířce 1,8 m a hloubce 0,8 m, objevili uvnitř jeskyně v hornaté provincii Kuej-čou. Tým sbíral jedince, aby je odnesl do laboratoře a prozkoumal. Po porovnání ryb s jinými známými druhy a analýze jejich DNA si vědci uvědomili, že mají před očima zcela nový druh. Tyto ryby jsou velké jen pár centimetrů, a není proto divu, že se v temných jeskyních tak dlouho skrývaly.

zdroj: livescience, zookeys, scinews