Věděli jste, že existují růžoví delfíni? I pirani před nimi utíkají

Přidat na Seznam.cz

Každý známe klasického modro šedivého delfína prohánějícího se v moři. Existuje však druh, který je růžový jako prasátko! V tomto článku vám prozradíme, kde tohoto roztomilého delfína hledat.

Většina si představí delfína žijícího v moři, existuje však výjimka. Říční “delfíni” jsou samostatnou skupinkou ozubených kytovců nacházejících se v Amazonii na povodí řeky Amazonky. 

K tomuto druhu se váže hned několik legend. Místní indiáni věří, že se růžoví delfíni v noci mění v krásného mladíka, který nevinnou dívku svede a ráno se ve své původní podobě vrátí do řeky. Zabít toto zvíře přináší ovšem smůlu a pokud se mu podíváte do očí, navždy vás budou trápit noční můry. 

Opravdové jméno je delfínovec amazonský, má malé oči a žije v mělkých kalných sladkých vodách, v bahně vyhledává kořist dlouhým štíhlým zobákem za pomoci echolokace. Nemá tradiční ploutev, ale místo ní má na hřbetě jen hrb s hřebenem.

Tito delfíni dorůstají se délky až 2 – 2,6 metrů a váží kolem 100-160 kilogramů. Nemají svého predátora, utíkají před nimi i pirani, které jsou jeho tradiční potravou. 

Podívejte se na toto video od National Geographic, které vám tento druh ukáže v jejich pravé kráse. 

Zdroje: Wikipedia, Chov zvířat, YouTube