Věděli jste, že křeček syrský se dorozumívá pomocí ultrazvukových signálů a že matka může sníst vlastní potomky?

Přidat na Seznam.cz

Fakta o křečkovi syrském jsou bohatá. Kromě toho, že patří celosvětově mezi nejoblíbenější hlodavce v zájmovém chovu. Tito roztomilí malí křečci se mohou dožít až tří let a jsou nenáročnými domácími mazlíčky, ideálními pro děti.

Křečci syrští jsou samotáři

Ať už jsou tito křečci chováni jako domácí mazlíčci nebo ve volné přírodě, křečci syrští jsou šťastnější, když žijí samotářským životem, píše A-Z-Animals. Křečci syrští jsou samotářští, protože jsou přirozeně teritoriální a do svého domovského okrsku nepustí žádného jiného křečka. Pokud do jejich prostoru vstoupí jiný křeček, zaútočí na vetřelce. Jediná doba, kdy se nestávají agresivně teritoriálními, je doba páření.

Křečci syrští rodí obvykle osm mláďat

Po páření je samice křečka syrského březí 16 až 21 dní. Přestože mají krátkou dobu březosti, rodí tito křečci osm až deset mláďat. V některých případech mohou syrští křečci porodit až 20 mláďat. Matky, které rodí poprvé, jsou často stresované a vyděšené počtem mláďat, která přivedou na svět. V takovém případě může zpanikařit a své potomky opustit nebo je sníst. Pokud mláďata přežijí, měli byste je po čtyřech týdnech, kdy dosáhnou dospělosti, oddělit od matky i od sebe navzájem.

Syrští křečci vypadají jako roztomilí medvídci

Tito křečci mají malá, kulatá, nadýchaná tělíčka, která jsou prostě rozkošná. Jejich statná tělíčka pokrývá srst a pod vším tím chmýřím se skrývá ocásek. Jejich uši, tlapky a nohy jsou drobné a většinou pokryté tímto měkkým obláčkem srsti. Díky svému vzhledu si tito křečci vysloužili přezdívku „medvídkoví křečci“.

Křečci syrští komunikují pomocí chemických signálů

Tito křečci se přizpůsobili komunikaci pomocí chemických signálů a řeči těla. Křečci syrští mají na každé kyčli pachové žlázy, tzv. boční žlázy. Tyto pozoruhodné žlázy používají k označování svých teritorií a jejich silný čich jim umožňuje tento pach lokalizovat, aby se vyhnuli stanovišti jiného křečka. Křečci syrští se také dorozumívají pomocí ultrazvukových zvuků, které člověk neslyší. Kromě toho křečci skřípou zuby, piští, syčí, cvakají nebo žvatlají. Aby člověku ukázali různé emoce, hrabou, hýčkají se, natahují tělo, zvedají uši a ukazují zuby.

Křečci syrští jsou všežraví

Všežravci se živí kombinací živočišných a rostlinných látek. Volně žijící křečci syrští se živí ovocem, zeleninou, obilovinami, ořechy, kořínky, semeny, hmyzem a drobnými živočichy. Majitelé mohou své syrské křečky udržet spokojené tím, že je budou krmit obilovinami, ořechy, brokolicí, mrkví a jablky. Majitelé jim také mohou dávat krmný hmyz a vařená vejce.

Péče o syrského křečka není náročná

Křečkům byste měli byste poskytnout prostornou klec nebo výběh, kde mohou běhat a hrát si, aby měli dostatek pohybu. Majitelé mohou jejich klece také naplnit žebříky a trubkami pro pohyb. Jako jejich ošetřovatelé byste měli také zajistit, aby jejich součástí byl malý domeček nebo hnízdo, které je tmavé. Křečci syrští jsou noční živočichové a potřebují tmavý prostor, aby mohli přes den spát. Na dně jejich klece musí být substrát, například papír nebo piliny. Tento substrát je nezbytný k tomu, aby nasákl jejich močí a umožnil jim hrabat nory. Tento substrát byste měli čistit a vyměňovat každý týden nebo častěji, abyste zachovali hygienické prostředí.

Zuby jim nikdy nepřestanou růst

Křečci syrští, stejně jako ostatní hlodavci, mají zuby, které nikdy nepřestávají růst. Pokud je chováte jako domácí mazlíčky, měli byste jim dávat hračky nebo předměty, které mohou okusovat. Poskytování hraček a předmětů jim pomáhá udržovat zuby v optimální délce. Pokud jim zuby rostou příliš dlouho, musíte je vzít k veterinárnímu lékaři, aby je zastřihl na pohodlnou délku, což je další zajímavá skutečnost o těchto syrských křečcích.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube