Věděli jste, že sova pálená nehouká? Proč si tento druh zamilovali především zemědělci

Přidat na Seznam.cz

Sova pálená je noční druh sovy, který se vyskytuje po celém světě. O tomto fascinujícím ptačím druhu se toho můžete dozvědět tolik. Pojďme se podívat na deset fascinujících faktů o sovách pálených, které vás ohromí!

Během jejich letu je nesmírně obtížné rozpoznat, zda sova pálená, kterou právě vidíte, je samec nebo samice, píše A-Z-Animals. Obě pohlaví vypadají neuvěřitelně podobně, ale přesto je mezi nimi několik výrazných rozdílů.

Sovy pálené nehoukají

Sovy pálené ve skutečnosti vydávají jiný soubor zvuků než některé jiné sovy. Většina sov pálených ve skutečnosti vydává hlasitý skřek, který trvá 1-2 sekundy. Samci se obvykle spoléhají na toto volání za letu, aby našli potenciální partnerky, které chtějí pozvat do hnízda. Aby sovy pálené varovaly případné predátory, kteří by mohli ohrozit jejich hnízda, nejen křičí, ale také syčí.

Sovy pálené loví v noci

Jelikož jsou sovy pálené nočními tvory, většinu svého lovu provádějí za soumraku a za svítání. Při lovu kořisti se spoléhají na svůj naprosto neuvěřitelný zrak a sluch. Protože jejich sluch je tak přesný, mohou svou potravu chytit a zasáhnout i v naprosté tmě. Protože jejich oči jsou uzpůsobeny k vidění za nízké hladiny osvětlení, jsou při lovu neuvěřitelně přesní lovci. 

Zemědělci milují sovy pálené

Pro zemědělce je výhodné mít v okolí sovy pálené, protože se starají o hlodavce, kteří žijí na jejich pozemcích. Sovy pálené mohou denně spořádat jednu krysu a sníst více potravy, než je jejich tělesná hmotnost! Také si velmi rády staví hnízda ve stodolách a zemědělci jsou více než rádi, že je mají jako ochranu proti škůdcům.

Sovy pálené polykají kořist vcelku

Sovy pálené mají neuvěřitelnou schopnost spolknout celou kořist, a to včetně kostí, srsti, drápů a všeho ostatního. Poté začnou vykašlávat „granule“, které se skládají ze všech nestravitelných látek.

Uši sovy pálené jsou v různých úrovních hlavy

Ušní otvory na hlavě sovy pálené jsou ve skutečnosti asymetrické! Levý ušní otvor sovy pálené je ve skutečnosti výše než pravý a je pokrytý krátkým hustým peřím, které rámuje uši a umožňuje tak zesílení zvuku. Uši směřující různými směry pomáhají sově přesně lokalizovat zvuk, aniž by musela otáčet hlavou. Sluch sovy pálené je ve skutečnosti asi desetkrát citlivější než sluch člověka a umožňuje jí slyšet určité frekvence. 

Sovy pálené mají dlouhé nohy

Sovy pálené jsou známé tím, že mají neuvěřitelně dlouhé nohy. Tito ptáci mají dlouhé, štíhlé nohy, které jim pomáhají při létání. Z hlediska rozložení hmotnosti jsou tito ptáci pro létání dokonale stvořeni. Jinými slovy, na jejich stehnech se objeví větší svaly, které budou po celou dobu letu držet u sebe, a štíhlejší části nohou a chodidel prodlouží směrem ven.

Nohy sovy pálené jsou jejich nejdůležitějším nástrojem. Jejich drápy jsou neuvěřitelně ostré a rychlé, kořist chytí téměř během několika sekund, jakmile se snesou dolů. Svými ostrými nehty pak kořist buď rozdrtí, nebo probodnou, případně ji začnou zašlapávat a dusit.

Sovy pálené mohou žít téměř kdekoli

Schopnost sov pálených žít téměř v jakémkoli prostředí je jedním z hlavních důvodů, proč jsou tak rozšířené po celém světě. Jejich přizpůsobivost jim umožňuje žít ve městech, na předměstích, v pouštích i v lesích. Obecně platí, že si staví hnízda na bezpečných místech nebo v jejich blízkosti, kde vědí, že mají k dispozici dostatek kořisti. Sovy pálené patří mezi nejvšestrannější ptáky.

Sovy pálené jsou monogamní

Dalším krásným faktem o sovách pálených je, že jsou známé tím, že tvoří monogamní páry, což znamená, že samec a samice se rozhodnou pro celoživotní páření. Využívají stejná hnízdiště a provádějí řadu namlouvacích rituálů, aby si zajistili udržení svého svazku.

Zdroj: a-z-animals.com