Vzácné záběry ukazují, jak velryba přežívá i se zlomenou páteří

Přidat na Seznam.cz

Nedávno byla u španělského pobřeží spatřena velryba s deformovanou páteří, která se snažila plavat. Podle všeho má obrovský savec zlomenou páteř, to mu ale nebrání v tom, aby žil dál. Podívejte se na tyto vzácné záběry.

Ohromný savec u pobřeží Španělska

Zraněného, 17 metrů dlouhého plejtváka obrovského zahlédla posádka lodi u pláže v Cullera nedaleko Valencie. Kapitán se domníval, že velryba uvízla v rybářské síti, a tak zalarmoval španělskou civilní gardu, která vyslala tým biologů a veterinářů, píše web Techiamind. Po příjezdu na místo bylo ale zřejmé, že velryba není uvězněná, ale že má „skoliózu neznámého původu.“ Záběry ukazují velrybu s těžce zlomenou páteří, přičemž její zranění jí nebrání v tom, aby žila dál.

Zranění pravděpodobně zavinila loď

Odborníci tvrdí, že její hřbet byl pravděpodobně zlomen při nárazu plavidla, píše web Explorersweb. Pokusili se proto zraněnému zvířeti na hřbet připevnit sledovací zařízení, ale jeho páteř byla příliš zdeformovaná na to, aby se úspěšně připevnila. Nebylo proto možné velrybu sledovat, a nakonec, po několika hodinách, se plejtvák pomalu vydal směrem od pobřeží do hlubších vod, kde zmizel z dohledu.

Velryba se zranila nedávno

Je možné, že se velké velryby se skoliózou narodí nebo se u nich vyvine v raném věku. Ale mladé velryby, u kterých se skolióza vyvine, se téměř nikdy nedožijí dospělosti, píše web Live Science. To potvrzuje teorii, že se plejtvák na videu pravděpodobně zranil nedávno. Plejtváci mohou přežít mnoho měsíců, aniž by pořádně jedli, ovšem pokud se páteř nezhojí, je možné, že nepřežije. Ovšem zdá se, že tento jedinec má tuhý kořínek, protože většina velryb nepřežije ani náraz lodi. Každoročně tak umírá přes 20 000 velryb.

zdroj: Explorersweb, Techiamind, Live Science