Záběry z dronu zachytily plavce, který přežil útok žraloka

Přidat na Seznam.cz

Každý rok je na celém světě zaznamenáno přibližně 80 nevyprovokovaných útoků žraloků. Přestože k nim dochází velmi zřídka, mnoho lidí se útoků žraloků bojí kvůli občas zveřejňovaným sériovým útokům nebo senzačním hollywoodským filmům.

Skutečně jsou žraloci tak krvelační, jak se říká?

Velcí bílí žraloci zaútočili na člověka 333krát, z toho 52krát se smrtelnými následky, což z nich dělá nejagresivnější žraloky na světě, píše A-Z-Animals. Pravdou je, že velký bílý žralok nemusí být schopen rozeznat surfaře nebo plavce od své oblíbené kořisti, když je spatří zespodu.
Tento plavec si při pobytu na pláži užíval krásného dne na mělčině. Naštěstí se zdá, že na nyní populárním klipu z dronu, který tuto osobu zachycuje, není ve vodě mnoho lidí. Zatímco byl plavec ve vodě, je vidět, jak se k nim zezadu blíží žralok. Kamera z dronu zachytila celé setkání na kameru a ukázala, jak blízko byl tento člověk k tomu, aby se toho dne stal žralokovým obědem.

Ostatní návštěvníci pláže jsou slyšet, jak lapají po dechu a křičí na dotyčného, aby vylezl z vody. Pokud se na video podíváte pozorně, překvapí vás, že žralok o člověka nejprve nejevil žádný zájem.

Žraloci u břehu

Žraloci obvykle útočí na člověka, jen když mají neuvěřitelný hlad. To je další důvod, proč se zvíře mohlo nacházet tak blízko břehu. Žraloci plující blíže k městskému pobřeží podle vědců svědčí o zlepšování životního prostředí i o klimatických změnách.
Populace žraloků v metropolitních oblastech tradičně trpí kvůli znečištění a nadměrnému rybolovu. Statistiky Floridského přírodovědného muzea zřejmě podporují údaj, že k většině útoků žraloků dochází ve vzdálenosti menší než 30 m od pláže.
Pokud jste ve vodě a z ničeho nic se objeví žralok, instinkt vám napoví, abyste okamžitě utekli. Odolejte však pokušení, protože pak máte mnohem větší šanci, že vás kousne. Žralok se totiž stává dravcem, pokud začnete panikařit.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube