Zajímá vás, kdy se mění barva očí koťat? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Když se vám narodí vrh koťat, nestačíte se divit, jak se za tak krátkou dobu změní. Zpočátku se zdá, že jen kojí a podřimují a koukají na vás zamlženým pohledem. Kdy se tedy mění barva očí koťat? A proč?

Oči koťat se mění, jak rostou

Oči koček mají pigment specializovaných buněk zvaných melanocyty, které se nacházejí v duhovce, píše web DailyPaws. Přední vrstva duhovky, známá jako stroma, pohlcuje delší vlnové délky a odráží kratší, což závisí na množství melanocytů. Proto má většina dospělých koček rozmanitější barvy očí. Drtivá většina koťat má modré oči, protože pigment se v duhovce začne hromadit až v prvních týdnech života.

Předpovídání barvy očí koťat

Je těžké poznat, jakou barvu očí budou mít samotná koťata na základě jakýchkoli znaků. Některé kočky mají nízkou hladinu melanocytů i v dospělosti a modré oči si zachovávají. Patří mezi ně balinéská, birmanská, krátkosrstá colorpoint, himálajská, ragdoll, tonkinská, siamská a sněžná plemena. Ačkoli jsou jantarově zbarvené oči poměrně běžné, tmavě měděné oči jsou spíše vzácné. Obvykle jsou symbolem statusu plemene chartreux a někdy také plemene bombaj.
Kočičky, které mají zvláštně zbarvené oči, obvykle jedno modré a druhé ve spektru zelené, žluté nebo hnědé, mají onemocnění zvané heterochromie, které je často genetické. Plemena, jako jsou khao mané a turecká van, mají často tyto drahokamové oči. Přísně zelené oči u koček dotváří vzhled několika dospělých jedinců, včetně egyptských maus a ruských modrých.

Zdroj: dailypaws.com