Zimní spánek veverek má význam pro budoucí cestování do vesmíru

Přidat na Seznam.cz

Když se veverky v zimě uloží k zimnímu spánku, přestanou přijímat potravu a vydrží až do jara jen díky tukovým zásobám. Obvykle se při takovém dlouhodobém půstu a nečinnosti snižuje hmotnost a funkce svalů, ale veverky tento osud netrápí. Jak se mu však vyhnou, je záhadou. Podle vědeckého webu Science Daily tento jev bude mít v budoucnu vliv cestování do vesmíru.

Biolog Matthew Regan nyní ve svém výzkumu zjistil, proč tomu tak je. Svým studiem potvrdil teorii známou jako „záchrana dusíku močovinou“, která se datuje do 80. let 20. století.

Podle této teorie veverky využívají metabolický trik svých střevních mikrobů k recyklaci dusíku obsaženého v močovině, odpadní sloučenině, která se obvykle vylučuje močí, a používají ji k tvorbě nových tkáňových bílkovin.

Jak by tento objev mohl být užitečný ve vesmíru? Astronautům by pomohl minimalizovat jejich vlastní problémy s úbytkem svalové hmoty. Pokud by se podařilo najít způsob, jak zvýšit procesy syntézy svalových bílkovin u astronautů pomocí záchrany dusíku močoviny, mohli by být schopni dosáhnout lepšího svalového zdraví během dlouhých cest do hlubokého vesmíru v kosmických lodích, tvrdí Regan.

Zdroj: Science Daily