Zvláštní zvrat: Lví matka adoptovala v Indii mládě leoparda

Přidat na Seznam.cz

Vědci v indickém národním parku Gir narazili na lvici, která zřejmě adoptovala malého levharta jako vlastního. Malého samečka, kterému byly asi dva měsíce, viděli, jak se od lvice kojí, krmí se z jejích zabitých zvířat a hraje si s jejími dvěma biologickými mláďaty, která byla přibližně stejně stará jako levhart. Tento vzácný případ mezidruhové pěstounské péče zanechal vědce zcela bezradné, uvádí web Smithsonian.

Než se na scéně objevila lvice s levhartím mládětem, byly zdokumentovány pouze dva další případy mezidruhové adopce. V roce 2006 vědci popsali adopci kosmana rodinou divokých malp. Nedávno byla pozorována matka delfína skákavého, která se více než tři roky starala o mládě velryby melounovité. Podle vědců však v těchto případech žádný z pěstounů a osvojitelů nepatřil ke vzájemně si konkurujícím druhům. Lvi a levharti naopak ve volné přírodě soupeří o stejné zdroje – a obvykle se nemají příliš v lásce.

Přesto spolu lví matka, její lvíčata a mládě levharta skvrnitého dobře vycházeli. Vědci se domnívali, že smíšená rodina bude trvat jen krátce. V průběhu 45denního pozorování však výzkumníci viděli levharta, jak se 29 různých dní stýká se svou náhradní rodinou.

Toto nečekané spojenectví možná umožnilo odlišné chování asijských lvů. Na rozdíl od afrických lvů nemají samci asijských lvů tendenci žít se samicemi, pokud se nepáří nebo se nedělí o velkou kořist. Samice mají také tendenci žít několik měsíců po porodu samostatně, což možná umožnilo lvici a levhartímu mláděti žít ve spokojené izolaci.

Zdroj: smithsonianmag.com