Pes imitoval páničkovo zranění. Vědci chování psa vysvětlili

Přidat na Seznam.cz

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Naši domácí mazlíčci nám denně dávají množství lásky, dokáží vycítit, když jsme smutní a jsou při nás, když to potřebujeme. Možná tě ale překvapí, že psi dokáží i soucítit se svým pánem a to do takové míry, že napodobí zranění, jen aby mu udělali radost.

Přesně to se stalo muži z Anglie, kteří netušil, že jeho pes jen imituje jeho nohu. Russell Jones z Londýna byl velmi znepokojen chováním svého psa, který začal nečekaně kulhat. Vzal ho proto k veterináři, aby zjistil, co se stalo. Tak jako každý milující majitel zvířete, i on byl ochoten zaplatit nemalé peníze, jen aby pomohl svému mazlíčkovi, píše portál Daily Mail .

Za vyšetření, které veterinář udělal psovi zaplatil James dohromady 300 dolarů. V ceně byl zahrnut i rentgen, který bylo třeba udělat, aby se zjistilo, zda pes neutrpěl žádnou zlomeninu. Právě jeho majitel měl problém s nohou, kvůli čemuž ji musel mít v sádře a chodit mohl jen s pomocnými berlemi. Na svém profilu na sociální síti uveřejnil video, ve kterém nekulhá jen on, ale i jeho milovaný zvířecí společník.

Během celé společné chůze, se pes neustále díval na svého majitele. Dokud nepřišli k domu a zvíře neotevřelo vchodové dveře do zahrady, čtyřnohý chlupáč dohlížel, zda je majitel v pořádku.

James se trápil o zdraví svého zvířete, dokud nepřišli výsledky. Teprve tehdy zjistil, že jeho miláčkovi vůbec nic není. Jedinou možností proto bylo, že pes se prostě snažil napodobit muže, aby se necítil sám ve svém neštěstí .

Vědci z Vídeňské univerzity v roce 2011 poprvé poskytli důkaz o „automatické imitací“ u psů a zjistili, že tato čtyřnohá zvířata napodobují své majitele, i když to není zcela v jejich úmyslu. Během studie, polovina psů pozorovala svých majitelů, jak otevírají dveře rukou, zatímco majitelé druhé poloviny psů otevíraly dveře hlavou.

Výzkumníci zjistili, že psi měli tendenci napodobit cokoliv, co odpozorovali od svého majitele a to bez očekávání odměny. Přední autor studie Frederike Range uvedl, že tak jako lidé, i psi jsou předmětem „automatické imitace,“ a pozorováním své majitele se dokáží naučit mnoho věcí.

Jamesův pes proto zřejmě není jediný, který takto mile překvapil svého pána. Lidé, kteří si prohlédli video kulhavého psa, neskrývali své nadšení a pes okamžitě získal popularitu.