Co jste nevěděli o beruškách: koušou a hrají si na mrtvé
Berušky zná každý. Ať už ze školy, z pohádkových knih nebo filmů. Ale věděli jste o nich všechno? Zde najdete pár zajímavostí, o kterých píše BBC Wildlife Magazine.
Na celém světě existuje tisíce druhů slunéček. Nedávné studie naznačují, že jich je více než 6000! Je však spousta informací, které o nich lidé neví.

1. Berušky mají symetrické skvrny
Obvykle jsou skvrny na beruškách téměř symetrické, ale ne vždy tomu tak je. Občas mohou být tečky odlišné. To je dáno geneticky, ale také mohou být jejich křidélka poškozena chladem.
2. Berušky koušou
Berušky mají zoubky, které mohou kousnout. Většinou se však tato malá stvoření zabývají hledáním partnera nebo potravy, či místa pro kladení vajíček. Pokud přistanou na člověka, kousnou ho jen zřídka kdy – a on to nejspíš vůbec nezaregistruje.
Jaký je životní cyklus berušky?
3. Jsou jedovaté
Slunéčka mají ve své krvi chemikálie, které však nejsou toxické. Pták by jich musel sníst mnoho, aby pocítil nějaké nežádoucí účinky.
4. Padají na zem a dělají mrtvé
Když vycítí nebezpečí nebo je někdo vyruší, upadnou na zem a hrají mrtvou. Berušky po dotyku vylučují žlutou tekutinu, která je jedovatá, tím se chrání před nepřáteli.
5. Berušky vyletí do výšky 1 000m
Ač se to může zdát neuvěřitelné, slunéčka mohou vyletět opravdu vysoko. Jsou schopny se dostat do výšky 1 100m nad zemí a to rychlostí větší než 60 km/h. Určitě víte, že se berušky také rády účastní výletů na automobilech, letadlech, vlacích apod.
6. V zimě berušky přezimují
Některé z nich se zahrabou pod listí, jiné zmizí v kůře stromů. Některé sídlí v budovách nebo v rozích okenních rámů. Na jaře se však opět vrátí a potěší nás svou krásou a rozmanitostí.
Zdroj: discoverwildlife.com