Antilopa v nesnázích se od hrocha pomoci nedočká

Přidat na Seznam.cz

V divoké africké přírodě nemá nikdo nic jisté. Osudným se může stát střet s predátorem i setkání s velkým agresivním býložravcem. Pokud si tahle antilopa na chvíli myslela, že ji hroch zachrání před útočícími psy hyenovitými, šeredně se spletla. Právě hroch je totiž tím, kdo ji připraví o život.

Zoufalá antilopa, naštvaný hroch a hladoví psi hyenovití, to jsou hlavní aktéři dnešního příběhu. Protože nejvíc prostoru v nadpisu i v samotném videu dostali první dva jmenovaní, pojďme si představit trochu upozaděné psy hyenovité.

Nemilosrdní zabijáci

Smečky psů hyenovitých se toulají po savanách východní a jižní Afriky. Tito pověstní mistři kolektivního lovu kolem sebe šíří strach, jsou totiž mnohem efektivnějšími zabijáky než třeba lev.

Vždy ráno a večer se vydávají pátrat po kořisti, kterou se mohou stát antilopy, gazely, impaly, pakoně, zebry nebo prasata bradavičnatá. Psi nejprve zpovzdálí pozorují stádo a tipují si nejsnadnější oběť. Pak zahájí koordinovanou honičku, při které dokáží vyvinout rychlost až 65 km/hod. Při štvanici se snaží do zvířete zakousnout a povalit ho na zem.

Hodovat začínají často ještě předtím, než je kořist zcela mrtvá. Smečka se o potravu dělí rovným dílem, sytí jedinci dokonce vyvrhnou maso opozdilcům, mláďatům nebo dospělým hlídajícím mláďata. Musí ale jíst rychle, aby je o kořist nepřipravili hyeny nebo lvi.

Nerušte hrocha

Video bylo natočeno v rezervaci Mala Mala na okraji Krugerova národního parku v Jihoafrické republice. Smečka pěti psů hyenovitých pronásleduje antilopu až na kraj bažiny. Psi mají evidentně navrch, antilopa se jejich ostrým tesákům brání jen stěží.

Zachrání ji velký hroch, který se sem přišel schovat před spalujícím sluncem a nechce nic víc, než trochu klidu. Na svých krátkých nožkách se rozběhne proti útočníkům a s výhružně rozevřenou tlamou je odežene pryč. Antilopa uskočí do bláta, kde uvízne. Hroch se po ní nejprve trochu ožene, pak se raději ponoří do bláta a odpočívá.

Jenže divocí psi se nechtějí nechat obrat o kořist, takže se po chvíli vrací zpět na místo činu. Opatrně, aby se sami nezabořili do bláta, natahují tlamy k antilopě a snaží se ji chytit do zubů. Hroch musí zasáhnout podruhé, aby zjednal pořádek. Tentokrát ale zakroutí krkem nebohé antilopě. Snad si ji spletl s jedním z útočníků, jak byla špinavá od bláta. Nebo prostě pochopil, že je příčinou všeho toho povyku kolem.

Spokojení psi si odtáhnou mrtvou antilopu a hroch jen doufá, že teď už ho nikdo rušit nebude.

Zdroj: The South African