Jak naučit psa, aby přestal skákat na vás i na cizí lidi?

Přidat na Seznam.cz

Skákání je jedním z nejčastějších projevů chování, které chtějí chovatelé psů překonat. Snížení skákání je však stejně tak o změně chování člověka jako o změně chování psa. Důležité je, jak na skákajícího psa reagujete, a vše se odvíjí od opatření a následků.

Pokud váš pes skáče na vás

Pokud na vás pes skáče při hře s hračkou, nepokračujte ve hře, hračku zahoďte a odejděte. Pokud na vás pes skáče, když mu připravujete jídlo, neodstrkujte ho, odejděte úplně pryč od jídla (ujistěte se, že k němu skákající pes nemá přístup). Pokud na vás pes skáče, když přijdete domů, nevstupujte do domu, počkejte krátkou chvíli venku, aby se pes uklidnil. Ve všech těchto případech váš pes něco chce: vaši pozornost, jídlo nebo si hrát s hračkou. To je to, co ho motivuje ke skoku, který ho přiblíží k objektu jeho touhy.

Abyste toto chování změnili, musí váš pes pochopit, že skákáním nejenže nezíská to, po čem touží, ale že díky němu objekt jeho touhy zmizí nebo se vzdálí. Jinými slovy, odstraněním odměny se váš pes musí pokusit o jinou strategii, aby získal to, co chce.

Když vidíte, že se pes pokouší o alternativní chování, například sedí, když vejdete do dveří, místo aby skákal, důrazně ho za to odměňte. Čím více je pes za určité chování odměňován, tím častěji ho bude praktikovat, uvádí web Rover.

Změna přirozeného impulsu

Tento proces neproběhne přes noc. Ještě více frustrující je, že než se chování zlepší, pravděpodobně se ještě zhorší. Tomu se říká „výbuch vyhasínání“ a je to poslední pokus vašeho psa ze všech sil dělat chování, které je pro něj přirozené, aby získal to, co chce. Ale držte se svých zbraní! Pokud dokážete tyto strategie používat důsledně, časem uvidíte, že se dostaví trvalá změna.

Pokud váš pes skáče na cizí lidi

Zkuste požádat přátelského cizince, zda by vám na chvíli nepomohl naučit vaše štěně slušnému pozdravu. Požádejte cizího člověka, aby zůstal stát a nechal vás přijít k němu. Začněte se psem chodit směrem k cizímu člověku a pozdravte ho. Pokud se váš pes příliš rozruší, tahá za vodítko, poskakuje, štěká apod., upoutejte jeho pozornost zpět na sebe a ustupte o krok nebo dva.

Dejte psovi chvíli na uklidnění (může stát nebo sedět) a pak se k osobě začněte znovu přibližovat. Krok 2 opakujte pokaždé, když se váš pes při pozdravu příliš rozruší.

Až dojdete k novému příteli se všemi čtyřmi tlapkami vašeho psa na zemi, dovolte mu, aby pozdravil.

Zdroj: rover.com