Kočičí kousání do rukou je projevem sympatie

Přidat na Seznam.cz

Vrnění, lechtání, obtěžování, ukazování břicha – tato kočičí gesta se interpretují jako vyjádření sympatií. A stejně tak i kousání.

Nečekaná změna nálady

Zažili jste to. Ležíte tiše na gauči, vaše kočka a vy. Sledujete seriál, pohladíte kočku, kočka se vrní, převaluje se na záda, někdy dokonce olizuje ruku. Najednou ale lehce uchopí vaši kůži na rukou pomocí svých zoubků. Pokud máte kočky, určitě to znáte. A pravděpodobně se ptáte, co znamená tato změna nálady koček? Každý, kdo si myslí, že hladký přechod od relaxace k agresi je důkazem kočičích výkyvů nálad, zloby nebo nestability pocitů, se mýlí. Naopak. Ve většině případů je kousání výrazem sympatie. Z pohledu kočky to není nic jiného než rozšíření metod laskání. Kočky, na rozdíl od psů, nemají rády dlouhý, monotónní dotek. Nechají se hladit, ale jenom na chvíli, ne více než několik minut. Po krátké době se chtějí přesunout k jiné aktivitě, možná dynamičtější a s více prvky zábavy.

Kdy je kočka nespokojená?

Chcete-li si to ověřit, stačí se podívat na hry koťat. Domácí mazlíčci se často olizují, mazlí se navzájem, ale pak se začnou vzájemně kousat. A co víc, kouše je i jejich matka. Nejprve olizuje srst svých malých dětí a pak ji zachycuje zoubky. Je to výraz kočičí lásky. Někdy je kousání také způsob, jak přilákat lidskou pozornost. Kočka nám chce říct: „Hele, možná by sis místo sledování další epizody seriálu mohl raději hrát se mnou!“ Ale kdy je kousnutí kočky opravdu výrazem agrese? Hranice mezi hrou nebo laskáním a agresivitou nebo obranou není těžké vymezit. Prvním předpokladem vůči tomu druhému jsou okolnosti. Pokud úmyslně dráždíme kočku nebo když je zvíře v nebezpečné situaci, není divu, že se snaží bránit zuby. Druhým tipem je řeč těla zvířete. Pokud jsou kousnutí doprovázena naježenými vlasy, napjatými svaly a vztyčenýma ušima, můžete si být jisti, že kočka kouše z hněvu nebo stresu.

Zdroje: kobieta.pl, rozhlas.cz