Kočičí svrab: Jaké jsou příznaky a jak ho léčit

Přidat na Seznam.cz

Kočičí svrab je možná častější, než si myslíme. Potkat navíc může jakoukoliv kočku, ať už mladou nebo starou, žijící venku nebo uvnitř. Jaké má ale příznaky, a co dělat, pokud pravdu zjistíte, že má vaše kočka svrab?

Příznaky

Svrab u koček se může objevit snadno a pro veterináře je to až rutinním problémem. Obvykle je způsoben regionálním ohniskem, takže pokud se u kočky objeví, musela ho „někde chytit“. První příznaky, kterých si můžete všimnout, budou svědění uší, které mohou mít na okrajích krusty, uvádí web PetMD. Vaše kočka může také nadměrně potřásat hlavou.

K dalším příznakům podle webu Blue Cross patří i červené a zanícené uši způsobené extrémním podrážděním. Vytváří se černý, suchý výtok z ucha, který může někdy vydávat nepříjemný zápach. To je nepochybným ukazatelem, že vaše kočka má svrab.

Léčba

Ačkoliv se svrab přenáší snadno a rychle, naštěstí není jeho léčba tak náročná. K dispozici je jak systémová, tak lokální léčba. Váš veterinář může vaší kočce také vyčistit uši vhodným čisticím roztokem. Kočku nejdříve vyšetří na klinické příznaky a také zhodnotí její celkový stav. Poté může váš veterinář doporučit seškrábnutí kůže nebo ušní výtěr, abyste zjistili známky ušních roztočů, jako jsou roztoči samotní a jejich vajíčka. Škrábání může otevřít uši vaší kočky také k plísňovým a bakteriálním infekcím uší, jejichž vyřešení bude vyžadovat léky. Samotná léčba je ale snadno dostupná, a tak se nemusíte o svého mazlíčka bát.

Nakažené zvíře

Jak uvádí web Small Door Vet, ušní roztoči jsou nakažliví pro ostatní domácí mazlíčky. Zatímco lidé se nemohou nakazit, psi, kočky a další domácí zvířata mohou roztoče chytit. Většina veterinářů doporučuje léčit i jiné domácí mazlíčky i když nemají symptomy. Tím se zabrání šíření parazitů a také se sníží riziko reinfekce.

Kočky mohou také chytit roztoče nejen od jiných zvířat, ale i z kontaminovaných povrchů, jako je ložní prádlo a nástroje pro péči o srst. Proto ačkoliv kočka žije uvnitř, a ven nechodí, stále může tyto parazity chytit.

zdroj: PetMD, Small Door Vet, Blue Cross