Medvěd grizzly vyplaší a pronásleduje stádo koz na rušné dálnici

Přidat na Seznam.cz

Pár dnešním klipu se vydal na podzimní túru v Kananaskis v kanadské Albertě. Právě když vystupovali z auta, spatřili stádo ovcí tlustorohých, které se k nim hnalo. Brzy si uvědomili, proč přesně jsou ovce v takové panice. Medvěd grizzly pronásleduje stádo přes silnici až na parkoviště!

Co přesně jsou ovce tlustorohé?

Kromě toho, že jsou ovce dvourohé potenciálním obědem pro medvědy grizzly, patří do rodu Ovis a jsou příbuzné antilopám, kozám a gazelám, uvádí AZAnimals. Jsou původním druhem Skalistých hor a lze je spatřit od jižní Kanady až po Colorado. Existuje také poddruh těchto ovcí, který žije v poušti včetně Nevady a západního Texasu. Rády žijí na vysokohorských loukách a travnatých horských svazích. Protože nejsou schopny se za potravou prodírat sněhem, musí se zdržovat v oblastech, kde není sníh příliš hluboký. Dorůstají maximálně do hmotnosti kolem 70 kg a dosahují délky kolem 160 cm.

Pozorování ovce tlustorohé

Tato zvířata mají rády opravdu chladné počasí. Když dýchají studený vzduch, zabíjí to totiž parazity, jako jsou například plicní červi. Proto se jim v teplejších zimách příliš nedaří. Tyto ovce přitahují silnice, protože z ní rády olizují sůl a některé z nich dokonce nakonec okusují štěrk! Věřte tomu nebo ne, ale štěrk jim pomáhá při trávení tím, že fyzicky rozkládá tvrdé trávy a lišejníky v jejich potravě. Stáří ovce tlustorohé můžete zjistit podle jejich rohů. Rohy neshazují a každý rok se jim vytvoří několik růstových kroužků.

Zdroj: a-z-animals.com, Instagram