Muž se cítí pohodlně, přestože v rukou drží obrovskou kobru

Přidat na Seznam.cz

V tomto dechberoucím videu vidíme muže, který se s různou mírou úspěchu snaží držet kobru královskou. Zatímco tleskáme jeho odvaze, musíme také zmínit, že držení jedovatých hadů se nikdy nedoporučuje, pokud nejste odborník a nevíte přesně, co děláte!

Kobra královská, král hadů

Kobry královské mohou dorůstat délky až 5 metrů a ve volné přírodě se dožívají až 20 let, uvádí A-Z-Animals. Mladí hadi jsou černí, ale na těle a ocase mají žluté nebo bílé proužky, na hlavě pak také čtyři další proužky.

V dospělosti se mohou lišit barvou. Některé jsou žluté nebo zelené, ale jiné jsou tmavší a mohou být hnědé nebo černé. Většina z nich má příčné nebo chevronové znaky, které jsou žluté nebo bílé. Zespodu mohou být jednobarevné nebo mohou mít znaky v pruzích a jejich hrdlo je buď žluté, nebo krémové. Obývají oblasti Číny, jihovýchodní Asie a Indie a dávají přednost prostředí, kde jsou potoky a bažiny, lesy a bambusové houštiny. Často je najdete v blízkosti zemědělských oblastí a mangrovových bažin. Díky pobytu v blízkosti vodních toků se mohou těšit z poměrně stálé teploty a vlhkosti vzduchu.

To, co uvidíte na přiloženém videu, ale v žádném případě nezkoušejte. Na záběru je k vidění muž, který drží kobru za ocas, zatímco ona jako kdyby zírala do kamery než se otočí a muži dá jasně najevo, že není na místě, aby ji kamkoliv odnášel.

Jed kobry královské

Tito hadi jsou divocí a agresivní. Mají asi 15 milimetrů dlouhé jedové zuby, upevněné na horní čelisti. Nemohou být delší, jinak by pronikly do tlamy, protože jsou zahnuté dozadu a tlačí kořist směrem k žaludku. 

Při uštknutí je jed, který byl vyprodukován ve žlázách, vytlačen malými svaly do dutých tesáků a vstříknut do nešťastné kořisti. Obsahuje silné neurotoxiny, které napadají nervový systém včetně nervů, které řídí dýchání.

Tyto kobry loví převážně studenokrevné živočichy a obzvlášť rády mají jiné hady! Některé jsou tak vybíravé, že sežerou pouze jeden druh hada, oblíbenou kořistí jsou užovky, krajty a damani. Napadnou však i malé kobry královské!

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube