Nebojácný kangalský pastevecký pes je ideálním ochráncem vašeho domu, zvířat a majetku

Přidat na Seznam.cz

Turecký kangalský pes je velké, silné a odolné plemeno, které turečtí pastevci po staletí chovali jako hlídače a ochránce stád. Pokud stádo ovcí hlídalo několik kangalů, tak mohli být pastevci bez obav – bylo jisté, že se vlci k ovcím ani nepřiblíží!

Je to skutečně výborný ochranář, jak se můžete přesvědčit ve videu dole pod článkem. Turecká vláda vyhlásila toto plemeno za národního psa a jeden z národních pokladů země. Jak uvádí web mishkagrooming.com.

Kangalova povaha

Jako pastevecký a hlídací pes je kangal ostražitý a zuřivě brání svůj domov, svého majitele a jeho rodinu. Je poměrně agresívní, ale raději vetřelce nejprve vyděsí zuřivým štěkáním, pokud to však nepomůže, zaútočí. Obvykle se ale kangalští psi k lidem nechovají bezdůvodně násilně. Pokud je kangal dobře vycvičen, tak i přes své velké tělo a obrovskou fyzickou sílu je klidný a laskavý k lidem, včetně malých dětí. Je pouze násilný a agresivní vůči narušitelům území, které střeží. Vzhledem k tomu, že kangalští psi jsou dříči, musí mít vždy co dělat. V opačném případě se nudí a mohou projevovat nevhodné chování. Chov kangalského psa tedy není vhodný pro lidi s malými zkušenostmi.

Výcvik kangalského psa

Pastevečtí psi, včetně kangalů, jsou skvělí. Obrana stáda je pro kangaly přirozená, na to nemusí být cvičení. Na jeho práci musíte pouze dohlížet. Je však potřeba věnovat velkou pozornost výcviku, jehož účelem je zvládání přirozené agresivity tohoto psa. Přece jenom nesmíme zapomínat, že kangal byl původně vyšlechtěn hlavně pro to, aby bojoval s vlky při ochraně ovčích stád.

Kangal a životní podmínky

Kangalský pes nemůže žít v bytě, potřebuje alespoň velký dvůr. Pokud je dobře vycvičen, nebývá vůči lidem agresivní, ale nepozná hranici pozemku svého majitele. Jinými slovy, neuvědomuje si, že například chodník na protější straně cesty už není prostorem, který by musel střežit. Pokud není dobře zajištěn, může odejít z domova. Napadá pak toulavé psy a může zaútočit na lidi, které považuje za narušitele, nebo hrozbu (zejména v noci). Takže kolem svého domova musí mít pořádný plot.

Ideální krmivo pro kangala

Tito psi byli po generace života u chudých tureckých pastevců zvyklí na suché krmivo s nízkým obsahem bílkovin. Toto krmení ale není nutričně kompletní, protože neobsahuje dostatek bílkovin. Je lepší dávat mu kvalitní jídlo, ideálně dostatek výživného masa pocházejícího ze zdravých zvířat. Navzdory své velké velikosti toto plemeno obecně jí méně než si myslíte.

Zdroje: Redakce, mishkagrooming.com