Nejošklivější ryba na světě. Tlustohlavec je sice ošklivý, ale zato neuvěřitelně odolný. Jeho tělo je jen tuk a voda

Přidat na Seznam.cz

Nejkrásnějších zvířat máme plný internet. Roztomilá koťátka, elegantní koně a majestátní šelmy vidíme na každém kroku, jak ale vypadá to nejošklivější zvíře? Opakem krásy je tlustohlavec, slizká a „ochablá“ ryba, které místo krásy dala matka příroda neuvěřitelnou odolnost.

Nejošklivější zvíře na světě

Vědecký název ryby je Psychrolutes microporos, z čeledi ryb zvané Psychrolutidae, uvádí web Science Focus, ale u nás je známá spíše jako tlustohlavec. První exemplář byl nalezen výzkumným plavidlem u pobřeží Nového Zélandu v roce 1983. Trvalo další desetiletí, než byla ryba formálně popsána a dostala své vědecké jméno. Povislá a slizká ryba byla později jmenována nejošklivějším zvířetem na světě v jedné anketě.

Plave tím, že neplave

Většina živočichů potřebuje značné množství energie k tomu, aby se přesunuli z místa na místo. Evoluce to ale tlustohlavcům zařídila tak, že se nemusí ani namáhat, aby se mohli hýbat. Jak uvádí web Before the Flood, jejich tělo je méně husté než voda, což jim umožňuje se bez námahy vznášet nad mořským dnem, aniž by museli plavat. Tím to ale nekončí, tlustohlavci jsou totiž neuvěřitelně odolní vůči tlaku.

Žijí tam, kde by člověk nepřežil

Někteří lidé milují potápění a tak pro ně není problém „navštívit“ oceán a prohlédnout si osobně delfíny, některé ryby a další mořská zvířata. Naše tělo má ale určité hranice a pokud bychom se potopili příliš hluboko, zemřeli bychom. Tlustohlavec ale vydrží víc. Žije v hloubkách, kde je tlak stokrát silnější než na souši. V této hloubce by se plíce a další vzduchem naplněné prostory v lidském těle zhroutily. Jak uvádí web National Geographic, tlustohlavec hloubky i 1500 metrů zvládá díky tomu, že jeho tělo je v podstatě jen tuk a voda.

zdroj: National Geographic, Before the Flood, Science Focus