Nejstarší zaznamenaná želva na světě oslavila své 190. narozeniny

Přidat na Seznam.cz

Mejdan, který se na počest této události chystal, trval celý víkend. Věk tohoto želváka je více než úctyhodný a z toho důvodu si zasloužil oslavu se vší parádou. A na to by pravděpodobně jeden den nestačil. Více než samotný želvák ovšem jeho dlouhověkost oslavovali lidé po celém světě.

Držitel rekordu a mince

Jeho jméno je Jonathan a je to seychelská želva obrovská. Žije na Svaté Heleně od roku 1882, kam dorazil jako dar guvernérovi malého ostrova v jižním Atlantiku. Jonathan se dočkal i ocenění Guinnessovy knihy rekordů za to, že je nejstarším známým žijícím suchozemským zvířetem a nejstarším chelonikem – řádem zahrnujícím želváky a želvy, které byly na Zemi zaznamenány, zmiňuje The Guardian.

Záznam, který v Guinnessovce Jonathan má, zní takto: “Jonathanův věk je odhad založený na tom, že když v roce 1882 dorazil ze Seychel na Svatou Helenu, byl již plně dospělý, a tedy nejméně padesátiletý. Se vší pravděpodobností je však ještě starší, než si myslíme.” Přestože přesné datum jeho narození není známo, odhady hovoří o tom, že se vylíhl kolem roku 1832. Ale teprve letos v listopadu mu Nigel Phillips, guvernér britského zámořského území, konečně udělil oficiální datum narození, a to 4. prosince 1832.

Ve svém místě bydliště je navíc považován za místní celebritu a objevil se dokonce i na rubu místní pětipencové mince.

Malé nedopatření

Poněkud humorné je i nedopatření, které se během úmyslu pomoci mu k rozmnožování povedlo provést jeho ošetřovatelům. V roce 1991 se dočkal partnerky, se kterou šťastně navázal intimní vztah. O 26 let později se však vysvětlila absence potomků, když se po prohlídce ukázalo, že jeho milostná partnerka – Frederica, která měla být matkou jeho dětí, je původně samec.

Nyní je z Jonathana zasloužilý důchodce. Kvůli šedému zákalu je ovšem slepý a postrádá taktéž čich. Žije v Plantation House, což je oficiální rezidence guvernéra Svaté Heleny, kde se při pořádání akcí během minulého víkendu vydala i speciální sbírka známek k jeho narozeninám, informoval web Wion. Jonathan se dočkal i svého dortu, který byl upečen z jeho oblíbených potravin. Podle jeho ošetřovatelů má nejstarší žijící želva zvláštní lásku k salátu, mrkvi, hruškám, okurkám a jablkům, díky čemuž si na dortu znamenitě pochutnal.

Zdroj: The Guardian, Wion