Největší zdravotní rozdíly mezi domácími a plemennými kočkami

Přidat na Seznam.cz

Plemenné kočky navštěvují veterináře častěji než kočky domácí, ale v obou skupinách je nejvíce návštěv u kocourů. Spoustu zranění mohou chovatelé ovlivnit sami, uvádí portál Agria.

Domácí kočky často žijí náročnějším životem a jsou více vystaveny vnějším zraněním, jako jsou rány, odřeniny nebo riziko sražení autem, než kočky čistokrevné. Riziko, že domácí kočku srazí auto, je dvakrát vyšší než u kočky s rodokmenem. Nejčastějšími důvody pro návštěvu veterinárního lékaře, jsou zranění způsobená vnějším úrazem, problémy trávicího a močového traktu a problémy pohybového aparátu. Mnoho koček však také trpí nemocemi, které jsou u daného plemene geneticky dané.

Kočky smíšených plemen

U koček smíšených plemen jsou často zranění způsobená vnějšími příčinami, jako jsou rány a kožní léze, které mohou způsobit abscesy, zlomeniny a hadí nebo hmyzí kousnutí. Zranění může být způsobeno rvačkou koček nebo srážkou s autem.

Ragdoll

Plemeno navštěvuje veterináře méně často než ostatní plemena. Když už ale přijde, je to obvykle kvůli problémům s trávicím a močovým traktem. Příkladem je zvracení a průjem, vyhublost, poruchy močových cest a močové kameny. Poruchy pohybového aparátu, které jsou u koček častým příznakem, jsou však méně časté.

Norská lesní kočka

Návštěvy norské lesní kočky u veterináře nijak výrazně nevybočují, ale pokud potřebuje péči, je to často kvůli onemocnění močových cest nebo kvůli vzniku močových kamenů. Častěji než ostatní plemenné kočky také trpí problémy s játry a štítnou žlázou.

Mainská mývalí

Toto plemeno navštěvuje veterináře o něco častěji než ostatní. Především trpí záněty a nádory dutiny ústní a krku a také ušními infekcemi. Další potíže se týkají pohybového aparátu, jako jsou onemocnění kolen, kyčlí, stehen a pánve.

Sibiřská kočka

Kromě již zmíněných běžných diagnóz je u nich pravděpodobnější, že jim něco uvízlo ve střevech a je třeba to odstranit, a také je tu horečka. Nemluvě o problémech s pohybovým aparátem. 

Birman

Nejčastější příčiny návštěv veterináře u barmských psů lze shrnout do žaludečních a střevních problémů. Jedná se převážně o zvracení, průjem, zánět análního váčku, snědení něčeho nevhodného, co uvízlo ve střevě a musí být odstraněno, vyhublost a nechutenství.

Zdroj: news.cision.com