Orlosup bradatý: Děsivý dravec, který se živí téměř výhradně kostmi

Přidat na Seznam.cz

Je jedním z nejděsivějších dravých ptáků. Barví si peří načerveno a získal přezdívku „rozbíječ kostí“. (Neprávem) má pověst ptáka, který odnese z pastviny jehně i malé děcko. Poznejte orlosupa bradatého.

Domovem orlosupa bradatého jsou vysokohorská skaliska v Africe, na Kavkaze, ve střední Asii nebo třeba v Pyrenejích. Ačkoli se mu přezdívá také „čistič alpských luk“, v Alpách se vyskytuje jen velmi vzácně. Lidé ho zde v minulosti vyhubili, poslední pták byl zastřelen v roce 1913. A tak vznikl v 80. letech minulého století projekt na jeho návrat do alpské přírody.

Peří jako od krve

Na pohled působí orlosup docela strašidelně. Je to velký pták, který váží až 7 kg, měří více než 1 metr a má rozpětí křídel bezmála 3 metry. Navíc pořád vypadá jako urousaný od krve. Záměrně si totiž barví světlé peří na spodní straně těla načerveno. Používá k tomu oxid železitý obsažený ve skalním prachu nebo v silně železitých vodách.

Proč to dělá? Červené peří je možná znakem prosperity. Jen ti nejsilnější a nejlépe vykrmení si mohou dovolit plýtvat energií na hledání vzácných ložisek oxidu železitého. V populaci si pak vydobudou dominantní postavení, ze kterého vyplývá lepší přístup k potravě a páření.

Rozbíječ kostí

Orlosup si občas uloví živou ještěrku nebo želvu a stejně jako ostatní supi nepohrdne mršinou. Ale především je jediným známým živočichem, jehož jídelníček tvoří až z 90 % kosti. Vybírá je z nalezených mrtvých zvířat a krmí se jimi včetně morku, chrupavek a šlach.

Aby velké kosti rozbil na malé, lépe stravitelné kousky, naráží s nimi o skálu nebo je shazuje z velké výšky. Díky velmi kyselým žaludečním šťávám o pH 1 je schopen rozložit spolykané kosti za méně než 24 hodin.

Zdroj: Roaring Earth, Wikipedie