Paraceratérium: Největší suchozemský savec všech dob byl dvakrát větší než slon

Přidat na Seznam.cz

Paraceratérium, které možná znáte jako Indricotherium, byl savec dvakrát větší než slon. Člověk by mu sahal sotva po kolena, jak je tedy možné, že vyhynul? Podívejte se na největšího savce všech dob!

Toto zvíře žilo před asi 34 až 23 miliony let a mohlo průměrně vážit i dvanáct tun! Měřilo na délku až 8 metrů, a jen jeho tělo, bez krku a hlavy, bylo vysoké pět metrů. Takto gigantické zvíře by nás jednoduše zašláplo, i pouhá stehenní kost tohoto savce měřila až 1,5 metru!

Jako mohutná žirafa

Paraceratérium se v mnohém podobá dnešním žirafám. Jeho dlouhý krk měl dokonce stejné využití, tedy pomáhal zvířeti dosáhnout na vysoké stromy. Stejně jako žirafy dnes, i paraceratérium používal svůj krk v soubojích o samice. Navzdory tomu, že se chová a možná částečně i vypadá jako žirafa, nejbližším příbuzným jsou lichokopytníci a jim příbuzní nosorožcovití.

Neohrožený bíložravec

Když toto zvíře dospělo, nemělo přirozeného nepřítele. Žádný z tehdejších dravců si na něj netroufl, jak je tedy možné, že vyhynulo? Je to jednoduché – zvíře, které váží tolik tun a dorůstá takových rozměrů, přirozeně potřebuje mnoho potravy. Tahle zvířata se ale živila pouze listy z vysokých stromů, a když byly evropské a asijské lesy nahrazeny travnatou plání, došlo k vyhynutí těchto neuvěřitelných zvířat, jak uvádí některé teorie.

Dokážete si představit, že by se v dnešních lesích vyskytovalo takové zvíře?

zdroj: britannica, thoughtco, amnh