Šavlozubý tygr nikdy neexistoval. Nebyl to ani tygr!

Přidat na Seznam.cz

Ač je šavlozubý tygr hojně používaný pojem, takové zvíře nikdy neexistovalo. Proč?

Šavlozubý tygr

Tento pojem je pouze mediální označení. Žádný tygr totiž neexistoval, existovaly pouze šavlozubé kočky, které ale nemají nic společného s dnešním tygrem. Správný název je Machairodontinae. Tyto šavlozubé kočky se následně rozdělují podle toho, v jakém období žily.

Homotherini

Tento tribus patří mezi vůbec první předky šavlozubů. Asi nejznámějším rodem byl Xenosmilus, který žil v pleistocénu, na území Severní Ameriky. Tato kočka měla dlouhé, ploché a zoubkované špičáky, vážila až 400 kg, byla malá ale mohutná. Pravděpodobně lovila hlavně prasata. Vyhynula asi před 0,3 miliony lety.

Machairodontini

Nejznámějším druhem této čeledi je Machairodus, který žil v milocénu a pleistocénu. Jeho zuby byly o něco menší než zuby Smilodona, naopak jeho ocas byl lehce delší než ocas dnešního rysa. Velikostí se mohl rovnat jak dnešním levhartům, tak tygrům, největší nalezená lebka měla 41 cm. Předpokládá se, že žil ve smečkách a lovil velká zvířata, včetně bizonů a nosorožců.

Metailurini

Známým druhem byl Dinofelis, který dosahoval délky 1 až 2,5 metru. Oproti jiným šavlozubákům měl ploché a poměrně krátké špičáky, neběhal rychle a měl slabé zadní končetiny. V pliocénu a pleistocénu obýval Asii, Evropu, Afriku i Severní Ameriku. Kvůli spabším končetinám se předpokládá, že lovil ze zálohy a zásadně v noci.

Smilodontini

Nejznámější čeleď s nejznámějším druhem – Smilodonem. Poprvé se objevil před 2,5 miliony lety, vyhynul teprve před 10 000 lety, pravděpodobně změnou klimatu a úbytkem lovné zvěře. Mohl vážit více než 400 kg, byl to největší šavlozub, jakého známe, a mnoho jeho ostatků bylo nalezeno v LA v asfaltovém jezeře. Špičáky byly dlouhé až 28 cm, a pravděpodobně byly velmi křehké.

zdroj: biolib, dotyk, stoplusjednicka