Smutný konec zvířecí celebrity: Víte, jak skončila kosatka ze „Zachraňte Willyho“?

Přidat na Seznam.cz

Asi všichni známe dojemný film „Zachraňte Willyho“. Příběh filmové kosatky, která nabývá svobodu, zasáhl asi každého. Věděli jste ale, jaký byl osud filmového představitelé Willyho: kosatkou jménem Keikó?

Start hvězdy

Podle webu Osobnosti.cz se Keikó narodil roku 1976 někde v blízkosti Islandu. Nebyly mu ani dva roky, když byl uloven rybáři. Následoval čas, který Keikó trávil v islandském delfináriu pod jménem Siggy.

Následně strávil několik let v Ontariu, než konečně roku 1985 doputoval do zábavního centra v Mexico City. Právě zde získal jméno Keikó – tedy japonsky štěstí.

Keikó proslul svou inteligencí a učenlivostí. Právě proto si ho asi všimla společnost Warner Bros, která Keika roku 1993 vybrala pro roli Willyho.

Zachraňte Keikó!

Film slavil úspěch. Paradoxně Keikó po skončení natáčení skončil ve zcela nevyhovujících podmínkách. Byla tu reálná šance, že kytovec v mexickém akváriu zahyne!

Veřejnost se ovšem za kosatku postavila. Zájem o její záchranu projevil i slavný popový zpěvák Michael Jackson! Nakonec se však ujal jiný projekt, konkrétně pak kompletní osvobození slavné kosatky! Vznikla nadace na záchranu slavné kosatky se vstupním kapitálem 4 miliony dolarů.

Zpátky domů

Keikó putuje směrem Oregon, kde podstupuje rehabilitaci. Když se z pobytu v Mexiku zotaví, je přepraven zpět na místo, kde to vše začalo: na Island.

Zde pobývá v péči Jeana Michela Cousteaua v jakési ohradě ve volném moři. Když lidé vše potřebné dokončili, byl Keikó roku 2002 propuštěn na volné moře.

Smutná cena za svobodu…

Zpočátku vše působilo dobře: Keikó dokonce navázal kontakt s divokými kosatkami. Přesto ale zřejmě trpěl: přeci jen strávil v zajetí přes dvacet let.

V létě 2002 se Keikó vydal k norským břehům. Tehdy hledal lidskou přítomnost, k lidem byl velice přátelský. Usídlí se ve fjordu Skolvik.

Roku 2003 celý projekt selhal: Keikó začal být apatický a přestal přijímat potravu. Vše nevyhnutelně vedlo ke smrti slavného kytovce 12. 12. 2003.

Zdroj: osobnosti.cz, fdb.cz