Stromy vysílají signál lákající ptáky při útoku hmyzu

Přidat na Seznam.cz

Web Sinc uvádí, že bylo prokázáno, že sýkora koňadra dokáže vycítit, když je strom napaden housenkami. Tito ptáci dokáží díky čichovým signálům, které vydávají, určit, které rostliny jsou napadeny hmyzem.

Ptáky, kteří se živí hmyzem, přitahují stromy napadené housenkami motýlů, a mechanismus, který je za toto chování zodpovědný.

„Když čelí útoku housenek, aktivuje se v rostlině obranný mechanismus, který spočívá v uvolňování těkavých sloučenin, které draví ptáci využívají k nalezení své kořisti,“ říká výzkumná pracovnice.

„Tento jev byl studován u členovců, ale jen zřídka u hmyzožravých ptáků, přestože jsou jedněmi z nejdůležitějších predátorů hmyzu,“ pokračuje.

Aby vědci tento mechanismus objevili, prováděli různé experimenty se sýkorkami velkými. Nechali ptáky vybrat si mezi stromem napadeným housenkami motýlů a jiným stromem, který napaden nebyl. Při pokusech odstraňovali z housenek veškeré chemické zbytky, aby mohli dojít k závěru, že ptáci jsou přitahováni chemickými signály vysílanými stromem, a nikoliv signálem od housenek.

„Naše výsledky ukázaly, že sýkory koňadry jsou schopny rozlišovat mezi stromy napadenými housenkami a stromy nenapadenými, protože jsme pozorovali, že ptáci nejprve navštívili napadený strom a také častěji navštěvovali strom s housenkami než strom nenapadený,“ poznamenává vědec.

Podle výzkumníka je to pro rostlinu přínosem, protože hmyzožraví ptáci jsou velcí predátoři a pomáhají jí zbavit se hmyzu.

Pro ptáky je výhodné i využití chemických signálů z napadených rostlin, protože jim poskytují informaci o přítomnosti jejich potravy. To je důležité zejména v období hnízdění, kdy ptáci musí najít potravu nejen pro sebe, ale i pro svá mláďata.

Zdroj: agenciasinc.es