Umíte dělat kroužky z kouře? To je nic proti tomu, co umí tahle běluha!

Přidat na Seznam.cz

Běluha, přezdívaná „mořský kanár“, je velmi inteligentní kytovec. Podle tohoto videa je také učinlivá a zřejmě i velmi hravá!

Běluha

Tento kytovec je dlouhý asi 4,5 metru a váží okolo jedné tuny. Tato zvířata jsou charakteristická bílou barvou, žijí v rodinných skupinkách, které většinou vede matka mláďat. Jejich zvláštní útvar na hlavě jim pomáhá orientovat se ve vodě, protože podobně jako netopýři, používají i běluhy echolokaci. Díky tomu slyší tato zvířata frekvence až 200 kHz, pro představu – lidé slyší pouhých 20 kHz.

Věděli jste?

Proti mnoha jiným delfínům a velrybám mají běluhy krční obratle zcela jiné. Nejsou do sebe zapuštěné, což zvířeti umožňuje nejen otáčet hlavu, ale také s ní hýbat nahoru a dolů, což můžete vidět i ve videu. Dokáží také plavat pozpátku, a pravděpodobně kvůli stravování se běluhy naučily také plivat.

Zajímavá je také jejich inteligence a city. Protože se jedná o velmi inteligentní živočichy, snažilo se ruské a americké námořnictvo o jejich výcvik, díky kterému by běluhy hledaly miny na dně oceánů. Bohužel jsou ale díky své inteligenci a kráse tak populární, že je jejich odchyt až příliš častý, a například v Arktidě jejich počty stále klesají.

zdroj: redlist, cdnsciencepub, stoplusjednicka