Věděli jste, že neuvěřitelných 65 různých druhů zvířat se dokáže smát? Potvrdila to nová studie
Lidský smích je něčím zcela běžným, i když nevíme, kdy k němu v evoluci došlo. Vědcům je jasné, že se smějeme jako součást „hry“, která signalizuje naše rozpoložení nebo přátelskost. Jsou lidé jediní, kdo to dělají? Ani náhodou, vědci zjistili, že se smějí i zvířata, píše portál Good News Network.
Dva vědci, primatoložka Sasha Winklerová a profesor komunikace Greg Bryant se blíže zaměřili na fenomén smíchu v celé živočišné říši. Dvojice prošla existující vědeckou literaturu o společenském chování zvířat a hledala zmínky o hlasových signálech, které by se daly považovat za smích.
Takovéto vokální chování při hře našli u nejméně 65 druhů. Seznam zahrnuje řadu primátů, domácí krávy a psy, lišky, tuleně, stejně jako tři druhy ptáků, včetně papoušků a australských strak. „Tato práce pěkně ukazuje, že jev, který byl kdysi považován za výhradně lidský, je úzce spjat s chováním sdíleným s druhy, které od člověka dělí desítky milionů let,“ řekl Bryant.
Vědci hledali informace o tom, zda byly zvířecí vokalizace zaznamenány jako hlučné nebo tónové, hlasité nebo tiché, vysokofrekvenční nebo nízkofrekvenční, krátké nebo dlouhé, jednotlivé volání nebo rytmický vzorec.
„Když se smějeme, často poskytujeme ostatním informaci, že se bavíme, a také vyzýváme ostatní, aby se přidali,“ uvedl Winkler. „Někteří vědci se domnívají, že tento druh hlasového chování je společný mnoha zvířatům, která si hrají, a smích jako takový je naší lidskou verzí evolučně starého hlasového signálu hry.“
Věnování pozornosti jiným druhům tímto způsobem vrhá světlo na podobu a funkci lidského smíchu, píší vědci, a pomáhá nám lépe pochopit evoluci lidského sociálního chování. Článek k tomuto výzkumu byl publikován v časopise Bioacoustics.
Zdroj: goodnewsnetwork.org