Věděli jste, že škvoři umí i létat?

Přidat na Seznam.cz

Škvoři jsou malí, občas otravní společníci, které vidíme na zahradě, ve sklepě a vlastně občas i doma. Věděli jste ale, že umí i létat? Přesvědčte se sami!

Škvoři

Škvoři jsou poměrně malý hmyz, u kterého známe asi 1300 druhů. Naštěstí jich u nás žije pouze sedm, a ti jsou tmaví, asi centimetr dlouzí a všežraví. Zajímavé je, že úplně první předci škvorů se na zemi objevili před 208 miliony let. Věděli jste ale, že umí i létat? Podívejte se na toto video!

Pověst

Kolem škvorů panuje jedna známá, ovšem ne zrovna pravdivá pověst. Ta vypráví o tom, že škvoři čekají, až usnete. Jamile vycítí, že tvrdě spíte, vlezou vám do ucha. Zde ale pověst nekončí, ačkoli se podobně vypráví snad o každém hmyzu. Škvoři totiž údajně prokousnou váš ušní bubínek, přičemž následně ohluchnete. Ani to škvora nezastaví, a podle tohoto mýtu se zastaví až ve vašem mozku. Samozřejmě je to pouhý mýtus, ovšem představa je to děsivá.

Věděli jste?

Věděli jste, že u škvorů platí „dobrý sluha, zlý pán“? Pokud mají málo potravy, mohou výrazně poškodit úrodu. Ovšem škvoři jsou velmi užiteční, především pokud vás trápí mšice. Ty patří mezi jeho oblíbenou potravu, takže pokud se jich chcete zbavit, pozvěte si škvory!

zdroj: skudci, biolib, argomanual